Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Osman Kavala'nın eylül ayına kadar serbest bırakılmaması hâlinde Türkiye'nin üyelikten ihracı dahil olmak üzere bütün seçenekleri gözden geçirileceği uyarısında bulundu.

DAHA ÖNCE İHLÂL SÜRECİ BAŞLATILMIŞTI

euronews'da yer alan habere göre, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi adına büyükelçiler seviyesinde toplanan Delegeler Komitesi, 5-7 Haziran'da, AİHM hükümlerine üye ülkelerin uymasını denetlemek adına yaptığı toplantılarla ilgili aldığı kararlar konusunda bir açıklama yaptı.

RELATED VİDEO
Play Video
Daha önce Kavala ile ilgili 'ihlal süreci' başlatan ve AİHM’den aldığı ihlal sürecinin devamıyla ilgili mütalaanın ardından iş insanın serbest bırakılması için Türkiye'ye uyarılarını yineleyen Bakanlar Komitesi'nin son kararında, Ankara'ya yönelik ihtarın dozunun sertleştiği görüldü.

Şenyaşar ailesinin katliamının yıldönümünde: Anne Emine Şenyaşar, 6 yıldır hala adaletin peşinde Şenyaşar ailesinin katliamının yıldönümünde: Anne Emine Şenyaşar, 6 yıldır hala adaletin peşinde

ANKARA ÜYELİKTEN ATILACAK MI?

Avrupa Konseyi Sekreteryası’na Kavala kararına uyulmaması konusunda Türkiye'ye karşı alınacak önlemlerle ilgili seçenekler konusunda 12 Temmuz'daki toplantıya kadar hazırlık yapma talimatı verildiği belirtilen açıklamada, iş insanın eylül ayına kadar serbest bırakılmaması halinde bu önerilerin masaya yatırılacağı aktarıldı.


Konuyla ilgili euronews’e bilgi veren Avrupa Konseyi’nden isminin açıklanması istemeyen bir yetkili, son kararın dil olarak daha öncekilerden daha sert olduğuna, sekreteryanın tekliflerine göre üyelikten atılma da dahil olmak üzere tüm seçeneklerin Ankara için artık gündeme gelebileceğine işaret etti. Kararda, Avrupa Konseyi organlarından ve üye ülkelerden Kavala'nın serbest bırakılması için Türkiye nezdinde temaslarını sürdürmeleri istendi. (Kaynak)