Nobel Barış Ödülü sahibi, Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi Ezidi aktivist Nadia Murad, geçtiğimiz günlerde IŞİD tarafından Şengal’de kaçırılan 6 Ezidi Kürt kadının kurtarıldıklarını duyurmuş, çabalarından ötürü Başkan Neçirvan Barzani’ye teşekkür etmişti.

Yaklaşık 9 yıl sonra özgürlüğe kavuşan Ezidi kadınlar, Dohuk kentindeki Azadi Panorama parkında düzenlenen törenle bölge yetkilileri ve aileleri tarafından karşılandı.

Esaretten kurtulan kadınların yakınlarıyla buluşması esnasında duygu dolu anlar yaşandı.

9 yıl sonra ailesine kavuşan Sabrin Elyas, “Çok mutlu ve rahatım. Allah’a şükürler olsun ki ailem ve arkadaşlarımla yeniden bir araya geldim. Bugün hayatımın en mutlu günü" dedi.

IŞİD zulmünden kurtarılan Samiye Simo ise eşi Dexil Hasna tarafından mutluluk gözyaşları ile karşılandı.

Rihan İsmail, özgürlüğüne kavuştuğu için çok mutlu olduğunu ve ayrıca kendileri için böyle bir karşılama töreni düzenlenmesinden son derece memnun olduğunu söyledi.

Kadınların akrabası Naim Hayadar da, "Dönmeleri hepimizi mutlu etti. Allah yardımcımız olsun. Kaçırılan diğer insanlarımızın da ailelerinin yanına dönmesini, anne, babası ve akrabalarının yanında yaşamasını istiyoruz" dedi.

Ezidileri Kurtarma Ofisi başkanı Hüseyin Qaidi, 6 kadının yerini tespit edip bilgisini aldıktan sonra hemen Başkan Neçirvan Barzani'yi aradıklarını ve Barzani’nin de kurtarılmaları için ne gerekiyorsa yapılması için talimat verdiğini söyledi.

Qaidi, kısa süre sonra da kadınları getirip aileleri ile buluşturduklarını aktardı.


Ezidileri Kurtarma Ofisi’nin Mart 2023’te paylaştığı verilerine göre IŞİD Ağustos 2014’te Şengal ve çevresinde 6 bin 417 Ezidi Kürdü kaçırdı. Bunlarda 3 bin 548'si kadın, 2 bin 869'u erkekti.

Aynı verilere göre, şu ana kadar 3 bin 562'si kurtarıldı ve 2 bin 693'ü hala kayıp.

Şenyaşar ailesinin katliamının yıldönümünde: Anne Emine Şenyaşar, 6 yıldır hala adaletin peşinde Şenyaşar ailesinin katliamının yıldönümünde: Anne Emine Şenyaşar, 6 yıldır hala adaletin peşinde

Birleşmiş Milletler, 2016 yılında yaptığı açıklamada yaşananları “soykırım” olarak adlandırdı.

Kürdistan Parlamentosu da 3 Ağustos’u 'Ezidi Soykırımı Günü' olarak ilan etti.

Son olarak Almanya, Ezidi Soykırımı'nı tanıdı.