Halkların Demokratik Partisi (HDP), 6’ncı Olağanüstü Kongresi’ni bugün Ankara Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirecek.

Hakkında yürütülen kapatma davası Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde sonuçlanma aşamasında olanHDP, olağanüstü kongre ile yeni ve sembolik bir yönetim belirleyecek.

Partinin tüm kurullarını gelecek ay Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’ne (Yeşil Sol Parti) taşıyacak HDP, daha sonra kapatma davasının sonuçlanmasını bekleyecek.

HDP kongresinde seçilecek yeni eş genel başkanlık görevi için isimler netleşmiş, HDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Sultan Özcan ile Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulu üyesi Cahit Kırkazak'ın olacağı belirlenmişti.

Bakan Tekin: Devamsızlık affı için Taviz Vermeyeceklerini Söyledi Bakan Tekin: Devamsızlık affı için Taviz Vermeyeceklerini Söyledi

RELATED VİDEO
Play Video
Özcan, DW Türkçe'ye yaptığı kısa açıklamada, HDP'nin tüzel kişiliği ile devam edeceğini ancak mücadele mirasını Yeşil Sol Parti ile sürdüreceğini belirterek bu nedenle HDP için şu anda yapılan 'soğutma, uyutma' yorumlarının durumu tam olarak karşılamadığını belirtti.

whatsapp-image-2023-08-27-at-10-11-55.jpeg

ÖZCAN: HDP, YEŞİL SOL PARTİ İLE YOLUNA DEVAM EDECEK

Selma Özcan, "HDP tüzel kişiliği ile kendi varoluşunu devam ettirecek. Ama bir mücadele örgütü olarak hem Meclis'te hem de halk düzeyinde yoluna Yeşil Sol Parti ile devam edecek" dedi.


Eylül'de yapılacak Yeşil Sol Parti kongresinde ise HDP yönetiminin Yeşil Sol Parti'ye taşınma kararının büyük olasılıkla onaylanması planlanıyor. Bugün yapılacak kongrede, eş başkanların yanı sıra HDP Parti Meclisi ve Merkez Disiplin Kurulu için de seçim yapılacak.

Buldan ile Sancar yeniden eş başkanlığa aday olmayacaklarını daha önce açıklamışlardı. Öte yandan Yeşil Sol Parti seçimlerden sonra başlattığı eleştiri-öz eleştiri süreci ve yeniden yapılanma çalışmalarının ikinci aşaması olan halk toplantılarını önceki gün tamamladı.