Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Colemêrg Belediyesi'ne 3 Haziran’da İçişleri Bakanlığı kararıyla kayyım atamasına karşı 25 Haziran’da “İradeye saygı” şiarıyla nöbet eylemi başlatıldı. Belediye halk pazarı önünde 4’üncü gününde Wan’ın Westan (Gevaş) ve Mûş’in Milazgir (Malazgirt) ilçesinden gelen 2'nci grupların sürdürdüğü nöbet eylemi yoğun ziyaretlerle devam ediyor. Nöbet alanına “Tecridi kıracağız, kayyımı göndereceğiz”, “Ne kayyım ne tecrit Kürt halkı için özgürlük”, “Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz”, “Kayyım kıyımdır, kıyıma geçit yok” pankartları ve “İradeye saygı duy”, “Kayyıma hayır” ve “İrade gaspına hayır” dövizleri asıldı. 

Gece boyu süren eyleme, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Colemêrg Şubeler Platformu, İnsan Hakları Derneği (İHD), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası (SES) Colemêrg şube üyeleri, gençler ve kadınlar ziyarette bulundu.

STÖ’LER: MÜCADELENİZDE YANINIZDAYIZ

Ziyarete gelen Sivil Toplum Örgütleri adına konuşan KESK Colemêrg Şubeler Platformu üyesi Cenk Dere, kayyım atamasının gerçekleştiği ilk günden itibaren, kayyım irade gaspına karşı halkın iradesinin yanında duracaklarını söyleyerek, “Bugünden sonra da emekçiler olarak elimizden ne geliyorsa arkadaşlarımızın yanında olacağız. İrade gaspı son bulana dek hep birlikte mücadele etme sözü veriyoruz” ifadelerini kullandı.

‘AMAÇ GENEL SEÇİMLERİN İNTİKAMINI ALMAK’

Ardından konuşan DEM Parti Colemêrg İl Eşbaşkanı Kadir Şahin, irade gaspına karşı eylemlerinin kesintisiz bir şekilde süreceğini belirterek, kayyım atamalarının bir belediye binasına valilinin atanmasından ibaret olmadığını ve bir intikam alma olduğunu belirtti. Kayyım atamasının bir irade gaspı, seçmenlerin hakkını, dilini ve kültürünü tanımama olduğunu söyleyerek, “Kayyım ataması tamamen merkezi hükümetin halkın iradesine el koymak için attığı bir öç alma adımdır. Merkezi hükümet Genel seçimde aldığı yenilginin intikamını almak istediği için kentimize kayyım atadı. AKP hükümeti Şırnex’te yaptığı hileleri burada da devreye koyarak Colemêrg’i almak istedi ama başarılı olamadı. Halk iradesine büyük bir kararlılıkla sahip çıktı. Mevcut belediye yönetimimizin daha düzenini kurmadan kayyım ataması bir gasptır. Bu gaspa karşı mücadelemiz sadece Colemêrg’te değil her yerde sürecektir” dedi

Nöbet eylemi halkı ziyaretleriyle devam ediyor.

SÊRT

Colemêrg'deki irade gaspına karşı Sêrt Belediyesi önünde nöbet eylemi yapıldı. 

Hakkari'deki Gülistan Doku Futbol Turnuvası'nın Galibi Belli Oldu Hakkari'deki Gülistan Doku Futbol Turnuvası'nın Galibi Belli Oldu

Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı Sêrt Belediyesi önünde nöbet eylemi yapıldı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ile çok sayıda kişi eyleme katıldı.  

DEM Parti İl Eşbaskanı Eşref Tekin, AKP'nin halkın iradesini tanımamakta ısrar ettiğini belirtti. Tekin, "Bu kayyım politikasını bu meşru olmayan girişimi kınıyoruz, Bu yanlış politikalardan bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz" diye kaydetti.

Kaynak: MA