İçişleri Bakanlığı'nın Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alarak yerine Vali Ali Çelik'in kayyım olarak atanmasına yönelik tepkiler sürüyor. Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Viyan Tekçe, kayyım ile mücadeleyi büyütmek üzere temaslarda bulunmak için İstanbul’a geldi.

Kentte bir dizi temaslarda bulunan ve ziyaret programı kapsamında 78’liler Girişi Lokali’nde basın mensupları ile bir araya gelen Tekçe, kayyım rejimine giden süreci anlattı.

‘HAKKARİ’DE SEÇİM SÜRECİ DE ADİL GEÇMEDİ’

Hakkari’deki seçim sürecinde adil ve eşit bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Tekçe, o dönemde bugünün Hakkari Belediyesi kayyımı, o günün Hakkari Valisinin parti ile köy köy gezerek AKP’ye oy istediğini söyledi. AKP’nin de halka para dağıttığını kaydeden Tekçe, “Bütün devlet kaynaklarını seçim sürecinde kullandı. Devlet kurumları bu seçime seferber edildi. Tüm bunlara rağmen Hakkari halkı iradesini ortaya koydu ve seçimlerde bizlere oy verdi” diye konuştu.

‘HAKKARİ HALKI ATANAN HER KAYYIMLA PARTİSİNE DAHA ÇOK SAHİP ÇIKTI’

Hakkari halkının iradesi yine kayyım kararı ile yok sayıldığını belirten Tekçe, bu karara Hakkari halkının büyük tepki gösterdiğini belirterek şöyle konuştu:

Özel: Sahiplendirilmeyen hayvanlara ötanazi cinayettir Özel: Sahiplendirilmeyen hayvanlara ötanazi cinayettir

“Hakkari’de üç dönemdir belediyeye kayyım atanması halk tarafından büyük tepki çekti. Bu da halkın demokratik hakkını kullanarak protesto yapmasına neden oldu. Hakkari halkı kendi iradesinin sandığa yansımasıyla seçilen başkanlar tarafından yönetilmek isteniyor. Zaten Hakkari halkı atanan her kayyım ile partisine daha da sahip çıktı. Halk kayyımı istemiyor. Belediyeler halkın evidir. Belediyeler seçilmişlerin evidir.”

‘İSTANBUL’DAN HAKKARİ’YE MÜCADELE YOLU İNŞA ETTİK’

Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alınması ile başlayan ve hala devam eden ‘kayyım mücadelesi’nin giderek büyüdüğünü kaydeden Tekçe, İstanbul’un de bu mücadeleye en çok destek veren kentlerden olduğunu ifade etti.

Tekçe İstanbul’a geliş amacını ve temaslarını anlatarak, “Bu süreçte bizi en çok destekleyen illerin başında İstanbul geldi. Bu yüzden de İstanbul’a sesimizi daha güçlü duyurmak için geldik. Bu mücadelenin sesi olmak için bütün demokratik kurumlar yanımızda oldular. İstanbul’dan Hakkari’ye uzanan bir mücadele yolu inşa ettik. Etmeye de devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: ArtıGerçek