TMMOB tarafında yapılan yazılı açıklamada; 03.06.2024 tarihinde Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı gözaltına alınmış ve yerine Hakkari İli Valisi kayyum atanmış ve Türkiye yakın siyaset tarihinde bir kara leke olarak geçecek biçimde demokrasi bir kez daha ayaklar altına alınmıştır. 
Seçilmiş belediye başkanının görevden alınmasında Cumhuriyet Savcılıklarınca açılmış olan soruşturmalar ve kovuşturmalar gerekçe gösterilmiştir. Yargı mercilerince hüküm kurulmaksızın gerçekleştirilen İçişleri Bakanlığı’nın masumiyet karinesini hiçe sayan ve seçmen iradesini gasp eden bu karar siyasi bir karardır!

Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca görevden alınan belediye başkanı hüküm giyse bile yerine belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçimine olanak vermeden doğrudan kayyum atanması, hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir.

Bölge halkının demokrasiye inancının yok edilmesi Türkiye’de barışa, kardeşliğe, eşit yurttaşlık anlayışına ters düşmektedir. Türkiye’nin bu dönemde en çok gereksinim duyduğu husus normalleşme ve demokratikleşmedir. Demokrasinin güçlenebilmesi ise eşitlikçi ve özgürlükçü, adil ve barışçıl bir yaşamın var edilebilmesiyle mümkündür. Hiç kimsenin ülkemizdeki asgari demokrasi işleyişini yok etmeye, insanların demokratik iradesine ipotek koymaya hakkı yoktur.

Hakkari'de Haziran Ayında Karla Mücadele Çalışması Hakkari'de Haziran Ayında Karla Mücadele Çalışması

Bu çerçevede siyasi iktidarı kayyum uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyor ve halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz.

TMMOB ve İl/İlçe Koordinasyon Kurullarımız ile eşzamanlı olarak ülke çapında yapmış olduğumuz bu açıklama ile hangi ilin yurttaşlarına karşı uygulandığından bağımsız olarak kayyum yönetimini reddettiğimizi, demokrasiye ve demokratik işleyişe sahip çıkacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz" denildi. 
"AÇIKLAMAYA DESTEK VERENLER"
TMMOB Hakkari İl Koordinasyon Kurulu
TMMOB 48. Dönem Yönetim Krurulu
İstanbul İl Koordinasyon Krurulu
Mardin İl Koordinasyon Krurulu
Muğla İl Koordinasyon Krurulu
Ankara İl Koordinasyon Krurulu
Adıyaman İl Koordinasyon Krurulu
İzmir İl Koordinasyon Krurulu
Edirne İl Koordinasyon Krurulu
Adana İl Koordinasyon Krurulu
Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu
Siirt İl Koordinasyon Krurulu
Denizli İl Koordinasyon Krurulu
Şanlıurfa İl Koordinasyon Krurulu
Bingöl İl Koordinasyon Krurulu
Zonguldak İl Koordinasyon Krurulu
Gaziantep İl Koordinasyon Krurulu
Balıkesir İl Koordinasyon Krurulu
Kırklareli İl Koordinasyon Krurulu
Batman İl Koordinasyon Krurulu
Samsun İl Koordinasyon Krurulu
Tekirdağ İl Koordinasyon Krurulu