TGC, Dört Gazeteciye Yönelik Hedef Gösterilmesini Sert Bir Dille Kınadı TGC, Dört Gazeteciye Yönelik Hedef Gösterilmesini Sert Bir Dille Kınadı

Şirnex’in Elkê (Beytüşşebap) ilçesinin Setkar köyünde bulunan evinin önünde 7 Mayıs'ta silahlı saldırıya uğrayan kardeşi Temer Temel’in ölümünün üzerinden 40 gün geçmesine rağmen ne failler bulundu ne soruşturmada ilerleme kaydedildi. Temel'in yeğeni ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Elkê İlçe Eşbaşkanı Ferhat Temel, saldırının planlı bir cinayet olduğunu ve bir an önce aydınlatılması gerektiğini belirtti.

40 GÜNDÜR AÇIĞA ÇIKARILMADI

Aile olarak 40 gündür saldırının açığa çıkarılması için bekleyiş içinde olduklarını dile getiren Temel, saldırının aile içi bir olay olarak lanse edilmeye çalışıldığını belirtti. Temel, “Olayı hedefinden uzaklaştırmak için, aile içi bir olaymış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bu söylentiler asılsızdır. Temel ailesi olarak faillerin bir an önce açığa çıkarılması ve bunun için de gereken adımların bir an önce atılmasını istiyoruz. Soruşturmanın bir sonuca varmasını istiyoruz" dedi.

KÖYDE 3 ÜS BÖLGESİ VAR!

Temel, köyde 3 üs bölgesi olmasına rağmen faillerin 40 gün geçmesine rağmen bulunmadığına dikkat çekti. Olayın açığa çıkarılması için hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini dile getiren Temel, “Teknik açıdan köyde bir güvenlik zafiyetinin olmadığını düşünüyoruz. Köyün dört bir tarafı kameralarla çevrilidir. Üç üs bölgesinin olduğu yerde bulunan bir köydür. Biz ilk haftadan failin ortaya çıkacağını düşünüyorduk. Ancak bu kadar zaman geçmesine rağmen halen bir gelişme yok. Savcılığa sorduğumuzda ise bize en yakın zamanda faili açıklayacaklarını söylüyorlar. Bu zaman ne zaman?” diye sordu.

‘PLANLI BİR CİNAYET’

Köyde bulunan herkesin ifadelerinin alındığını ancak soruşturmada bir gelişmenin olmadığını aktaran Temel, “Bölgede bulunan bütün kamera kayıtlarının incelenmesi için savcılığa iki defa dilekçe verdik. Ancak bize kayıtların kendilerinde olduklarını ve açıklayacaklarını söylediler. Bu normal bir olay değil. Temer amcamızın şahsında yapılan bir saldırı değil. Bu aileye geçmişten beridir duyulan bir kin ve öfkeden gelen ve içten içe organize edildiğini düşünüyoruz. Bu planlanmış vahşi bir cinayettir. Olayın açığa çıkması için, faillerin hesap vermesi için gereken hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz" diye belirtti.

MA / Zeynep Durgut