Anayasa Mahkemesi, “terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçunun bir kez daha “kanunilik ilkesi bağdaşmadığı” ve “öngörülebilir olmadığına" hükmetti. İhlal kararı sonrası Ömer Mutlu'nun infazı durduruldu ve yeniden yargılanmasına karar verildi.

Diyarbakır'da 2014'te katıldığı bir gösteri nedeniyle gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Ömer Mutlu hakkında aynı yılın 1 Aralık'ında 6 ayrı suçlamayla hakkında iddianame hazırlandı. Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Mutlu’ya “toplantı ve yürüyüşlere silah ve benzeri aletler taşıyarak veya kendilerini tanınmayacak hale getirerek katılmaktan” 7 ay 15 gün, “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemekten” 6 yıl 3 ay, “devletin egemenlik alametlerini alalen aşağılamaktan” 3 yıl 1 ay 15 gün, “örgüt propagandası yapmaktan” 1 yıl 3 ay ve “askeri yasak bölgelere girmekten” 13 yıl 9 ay hapis cezası verdi. “Askeri yasak bölgelere girmekten” verilen ceza Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi tarafından bozulurken, diğer suçlamalardan verilen cezalar onandı.

AYM'DEN İHLAL KARARI

Mutlu'nun avukatı Bünyamin Şeker, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Hamit Yakut dosyasından “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçunda aldığı ve Meclis’ten düzenleme istediği pilot ihlal kararının ardından hareket geçti. Av. Şeker, müvekkili hakkında "örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" iddiasıyla verilen suçtan verilen cezaya karşı AYM'ye başvurdu. Başvuruda, Mutlu'nun “toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkını” kullandığı ifade edildi.

AYM, Mutlu’yu haklı buldu. AYM, “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçunun “kanunilik ilkesi bağdaşmadığı” ve “öngörülebilir olmadığına" hükmetti. AYM, Mutlu’nun ifade özgürlüğü ile toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme haklarını ihlal edildiğine karar verdi.

TAHLİYE VE YENİDEN YARGILAMA

Avukat Şeker, ihlal kararı sonrası Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuruda, yeniden yargılama ve infazın durdurulması talep edildi. Mahkeme, “iyi halli” olmadığı iddiasıyla 2 defa infazı yakılan Mutlu'nun ceza infazının durdurulmasına ve yeninden yargılanmasına karar verdi.

Mutlu, kararın ardından tutuklu bulunduğu Şakran 4 Nolu T Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden tahliye edildi. Mutlu’nun önümüzdeki günlerde yeniden yargılanması bekleniyor.

CHP'den iktidara Asgari ücret tepkisi..  'Enflasyonun nedeni ücret artışı değil, kötü yönetimdir' CHP'den iktidara Asgari ücret tepkisi.. 'Enflasyonun nedeni ücret artışı değil, kötü yönetimdir'

TARTIŞMALI MADDE

AYM'nin ihlal kararı verdiği TCK 202/6 maddesi (terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek)" hakkında Anayasa Mahkemesi, “kanunilik ilkesiyle bağdaşmaması” ve “öngörülebilir olmaması” nedeniyle Meclis'ten düzenleme istemişti. Ancak Meclis herhangi bir düzenlemeye gitmemişti. (MA)