Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunulması beklenen vergi paketinden servet vergisi, borsada kazanç vergisi dahil olmak üzere sekiz madde çıkartıldı ama yurtdışı çıkış harç pulunun fiyatına on katlık artış hala masada.

Pakette yer alan harç bedelinin fahiş oranda artırılmak istenmesine çeşitli kesimlerden tepki gelirken bir tepki de 23. Dönem AK Parti Hakkari Milletvekili A. Mütalip Özbek’den geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e çağrıda bulunan eski Ak Partili Vekil Özbek, zam oranının makul seviyede tutması çağrısında bulundu.

Hakkari Bölgesinde İran ve Irak ülkelerine üç ayrı sınır kapısı bulunduğunu ve çok sayıda vatandaşın bavul ticareti yaparak geçimini sağladığını belirten Özbek, sokakta dinlediği vatandaşların yurtdışı çıkış harç puluna yapılması planlanan zamma tepki gösterdiğini söyledi.

Hakkari’den yurtdışına gidenlerin önemli bir kısmının aile ekonomisine katkı sunmak için günübirlik olarak çıkışı yaptığını ifade eden Özbek, vatandaşların önemli bir kısmının zamma karşı olduğunu söyledi.

Başkan Akboğa: Kabus son bulsun! Başkan Akboğa: Kabus son bulsun!

Özbek,”  Her iki komşu ülkeye giden vatandaşlarımız zaten bin TL gibi bir miktar kazanıyorlar bununla da geçimlerini sağlıyorlar.

Bunu da harca verseler peki ne yapacaklar. Hakkari’nin Türkiye’de en düşük gelirli illerin başında bulunuyor. Sayın Bakanımız Mehmet Şimşek’in vatandaştan gelen talebi dikkate almasını bekliyor ve yapılması öngörülen zamdan vazgeçmesini istiyoruz” dedi.