Müdür Yılmaz, il genelinde 787 yerleşim biriminden 187 taşıma merkezine bin 710 araçla 19 bin 453 öğrenci ve 216 refakatçi taşındığını söyledi.

Hakkari'de Sınav Heyecanı Başladı Hakkari'de Sınav Heyecanı Başladı

Taşıma kapsamında 24 bin 138 öğrenciye yemek hizmeti verildiğini ifade eden Yılmaz, “İlimiz genelinde taşıma ve yemek hizmeti KDV dâhil 364.075.368,80 TL bedelle yapılmaktadır. Yüksekova ilçemizde 5 Ocak 2024 tarihinde 79 taşıma güzergâhından 285 araçla, 12 temel eğitim ve 15 ortaöğretim taşıma merkezi okullarımıza toplamda 3 bin 294 öğrencinin taşıma hizmeti ihale süreci sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır. Taşıma hizmeti sorunsuz bir şekilde devam ederken 5 Şubat 2024 tarihinden itibaren idaremizce taşıma bedeli olan nakdi miktar ilgili yükleniciye 15.189.119,00 TL (eylül, ekim, kasım ve aralık ayları için) ödeme yapılmıştır.

İdaremizce; şoförler tarafından gelen şikâyetlerden anlaşıldığı üzere, ilgili firma tarafından kendilerine ödeme yapılmadığı tespit edilmiştir. Bakanlığımızın firmaya taşıma hizmeti ücretini aylık düzenli ödemesine rağmen yüklenici firma kendi uhdesinde çalıştırdığı minibüslerin ücretini ödememesinden kaynaklı bir sorundan dolayı minibüsçüler kendi beyanlarına bağlı olarak taşımak istemediklerini ve buna bağlı olarak öğrencilerimizin bir kısmı taşıma hizmeti alamamıştır. 14 Şubat 2024 tarihi itibariyle ivedi olarak gerekli tedbirler alınarak tüm öğrencilerimizin taşıma hizmeti gerçekleştirilmiştir.

Okula gelemeyen öğrencilerimize yönelik telafi eğitimi gerçekleştirilecektir. Valimizin liderliği ve himayelerinde, ihmal veya feda edilecek tek bir evladımızın olmadığı düşünce ve inancıyla işimizi titizlikle takip ettiğimizi ve devletimizin sunmuş olduğu tüm imkânları bize emanet edilen geleceğimizin teminatı olan evlatlarımız için en etkin ve verimli şekilde kullanacağız" şeklinde konuştu.