Meteorolojiden 10 ile sarı, 2 ile turuncu kodlu uyarı yapıldı. Meteroloji tahminlerine göre; Van, Hakkari, Muş, Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta sabah saatlerinden itibaren kuvvetli sağanak, yüksek yerlerde ise kar yağışının etkili olması bekleniyor.

Yağışların, Bingöl, Siirt ve Şırnak ile Adıyaman ve Batman kuzey, Muş ve Van’ın güney, Bitlis’in güney ve batı, Mardin’in doğu ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Şırnak’ın doğusu ile Hakkari çevrelerinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi’nin yağışlara ilişkin yaptığı uyarıda, “Cumartesi (23.12.2023) günü gece saatlerine kadar etkili ve genellikle yağmur ve karla karışık yağmur, 1200 m üzeri rakımlı kesimlerde yer yer yoğun (20 cm üzeri) kar şeklinde olması beklenen kuvvetli yağışların sebep olabileceği sel su baskını, ulaşımda aksamalar,

Hakkari'de ev baskınları: Çok sayıda gözaltı Hakkari'de ev baskınları: Çok sayıda gözaltı

çığ tehlikesi ve yüksek kesimlerde tipi ile buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Yağışların sebep olabileceği sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, çığ tehlikesi ve yüksek kesimlerde tipi ile buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.