Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı Hafize Gaye Erkan görevde ancak 8 ay kalabildi. Erkan'ın kendi ifadesiyle 'görevinden affını' istemesinin ardından Merkez Bankası Başkanlığı'na Fatih Karahan atandı.

Erkan'ın 8 Haziran 2023'te Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının ardından, Erkan gibi ABD'den gelen Fatih Karahan 28 Temmuz'da Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak göreve başlamıştı.

SON 8 YILDA 5 BAŞKAN DEĞİŞTİ

AKP iktidarı döneminde 8 kez Merkez Bankası Başkanı değişti. Ekonomik krizin yoğunlaştığı son 8 yılda ise 5 başkan değişimi yaşandı.

AKP dönemi Merkez Bankası Başkanları ve görev süreleri şöyle:

Süreyya Serdengeçti: 61 ay

Durmuş Yılmaz: 62 ay

Erdem Başçı: 61 ay

Murat Çetinkaya: 39 ay

Murat Uysal: 16 ay

Sigara büyük zam geliyor.. Sigara büyük zam geliyor..

Naci Ağbal: 4 ay

Şahap Kavcıoğlu: 27 ay

Hafize Gaye Erkan: 8 ay

2022'YE KADAR NEW YORK MERKEZ BANKASI'NDA ÇALIŞTI

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

SEÇİMDEN SONRA TÜRKİYE'YE DAVET EDİLDİ

Mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanlığı'na getirilmesiyle, Fatih Karahan'a Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevi teklif edildi. Karahan da bu teklifi kabul ederek, Temmuz 2023'te Türkiye'ye döndü.

Temmuz 2023'te sosyal medya hesabından uçağın içinde ailesiyle birlikte göründüğü bir fotoğraf paylaşan Karahan, takipçilerinin nereye seyahat ettiğini sorması üzerine Türkiye yanıtını vermişti. Artıgerçek