Kayıp yakınları ve Cumartesi Anneleri, Yüksekova’da  Sanat Sokağı’nda bir araya geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD) öncülüğünde ‘Kayıplar Bulunsun, failler yargılansın’ talebiyle sürdürdükleri eylemlerin 116’inci haftasında Münir Sarıtaş’ın faillerini sordu.

Basın açıklamasını okuyan İHD Hakkari Şube Sekreteri Pınar Şen  şu ifadelere yer verdi:

""116 haftadır haykırıyoruz: Türkiye’de Devletin hukuka aykırı eylem ve işlemlerini engelleyecek, yurttaşın haklarını koruyacak ve hak ihlaline uğrayanların adalet beklentisini karşılayacak bir yargı organı yok. Sahip olduğu siyasal gücü, adaleti tesis etmek için kullanacak bir iktidar yok.

Olamayan gerçekliklerin tam karşısında ise Cumartesi Anneleri var… 116. haftamızda tüm hukuk yollarına başvurulduğu halde adaletin sağlanmadığı Münir Sarıtaş dosyası ile kamuoyunun karşısındayız.

27 Ekim 1995 günü Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul komutasındaki Yüksekova Komando Taburuna bağlı askerler, Yüksekova’nın Ağaçlı Köyü'ne baskın yaptı. Baskın sırasında köylülere ağır şiddet uygulandı. Askerler köyden ayrılırken Binbaşı Yurdakul’un “üç kişiyi alın” talimatı ile rastgele üç köylü seçildi. Henüz 13 yaşındaki Münür Sarıtaş, askeri araca bindirilerek Yüksekova İlçe Jandarma Taburuna götürüldü.

Gözaltına alınan 3 kişiyi sormak için tabura giden aileler,  gözaltına alınanları kanlar içinde gördü. Binbaşı Yurdakul, “24 saat gözaltında tutulacaklar” dedi. Aileler tekrar tabura gittiğinde ise “kimseyi gözaltına almadık, bir daha buraya gelmeyin” dendi" ifadelerine yer verdi.

Olayın Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi kayıtlarında yer aldığını belirten Zengin: “Tam 29 yıldır bu dosyada ailelerin tüm başvuruları sonuçsuz bırakıldı. Etkin bir soruşturma ve kovuşturma süreci işletilmeyerek maddi gerçek açığa çıkarılmadı, ceza adaleti sağlanmadı.

116. haftamızda adli ve siyasi makamlara, Sarıtaş, dosyasında adaletin sağlanması için sorumluluk üstlenme çağrısında bulunuyoruz.

Kaç yıl geçerse geçsin  Münir Sarıtaş için ve tüm kayıplarımız için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz!" şeklinde konuştu.

Vali Çelik'ten "Hakkari'nin Özgürlük Ruhu" Mesajı Vali Çelik'ten "Hakkari'nin Özgürlük Ruhu" Mesajı

Eylemde söz alan Münir Sarıtaş'ın kardeşi Velat Sarıtaş, ağabeyinin akıbetini soracaklarını ve adalet talebinde bulunmaya devam edeceklerini ifade etti. 

203 14 860X505202 16 860X505201 25 860X505