İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın Açıklamaları

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, il jandarma komutanlıkları ve il emniyet müdürlükleri tarafından 74 ilde ruhsatsız silah taşıyanlara ve silah kaçakçılarına yönelik 4 günlük bayram süresince devam eden operasyonların detaylarını paylaştı.

Ele Geçen Silahlar

Operasyonlarda 519 ruhsatsız tabanca, 54 kurusıkıdan çevrilmiş tabanca, 6 uzun namlulu tüfek, 128 ruhsatsız av tüfeği olmak üzere toplam 707 silah ele geçirildiği belirtildi.

Şüphelilere Yapılan İşlemler

Yerlikaya, operasyonlarda 869 şüpheli hakkında işlem yapıldığını ve ruhsatsız silah temin edenlerle de silah kaçakçılarıyla da mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.

Engelli ve Eski Hükümlülere İŞKUR'dan 400 bin liraya kadar hibe desteği Engelli ve Eski Hükümlülere İŞKUR'dan 400 bin liraya kadar hibe desteği

İl Bazında Operasyon Sonuçları

Bakan Yerlikaya, operasyonlara katılan illerden bazılarında ele geçen silah sayılarını ve gözaltına alınan şüpheli sayılarını da paylaştı. İstanbul'da 97 tabanca, 4 av tüfeğinin ele geçirildiği, 134 şüphelinin gözaltına alındığı; Adana'da 38 tabanca, 4 av tüfeğinin ele geçirildiği, 53 şüphelinin gözaltına alındığı; Gaziantep'te 29 tabanca, 7 av tüfeğinin ele geçirildiği, 57 şüphelinin gözaltına alındığı; Ankara'da 29 tabanca, 5 av tüfeğinin ele geçirildiği, 37 şüphelinin gözaltına alındığı; İzmir'de 24 tabanca, 9 av tüfeğinin ele geçirildiği, 42 şüphelinin gözaltına alındığı aktarıldı.