Halkların Demokratik Partisi (HDP), 6’ncı Olağanüstü Kongresi’ni bugün Ankara Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleşiyor. HDP'de eş genel başkanlar açıklandı ve beklendiği üzere Sultan Özcan ve Cahit Kırkazak oldu.

HDP'nin eski vekili Murat Çepni, Adnan Yücel'in "Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek" şiiriyle açılışı yaptı.

Kongre, haklarında yakalama kararı çıkarılan ve ifade vermeye giderken dönüş yolunda geçirdikleri trafik kazasında vefat eden Geverli Barış Anneleri Perişan Akçelik ile Adalet Safalı’ya adandı. Daha sonra, mevcut eş başkanlar Mithat Sancar ve Pervin Buldan konuşma yaptı.

RELATED VİDEO
Play Video
BULDAN: DİZ ÇÖKMEDİK, AMA ONLARIN ÇÖKERTME PLANLARI ÇÖKTÜ

Saygı duruşunun ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ilk sözü aldı.
Buldan, "HDP, toprağın içine düşen cemre gibi sevgi fidanıdır. Bu cemreyi yok etmeye çalışanlar iyi bilsinler ki; bu mücadeleyi bitiremeyecekler!" diye konuştu.

f4ha75-xqaejxuy.jpeg

'MÜCADELEMİZDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİMİZİ BİR KEZ DAHA İFADE ETMEK İSTİYORUM'

"HDP toprağa düşen cemre gibi umudun içinde filizlenen bir sevgi fidanıdır” diyen Buldan, şöyle konuştu:

“Bu fidanı yıkmak isteyenler, göz dikenler, bu toprağın içinden fışkıran cemreyi yok etmeye çalışanlar, operasyonlar, kumpas davaları, kapatma davalarıyla bu mücadeleyi bitiremeyeceğini bilsinler. Bütün operasyonlara karşı dimdik ayakta olduğumuzu bilsinler, mücadelemiz her yerdedir. Fırtınalara karşı hem direndik hem mücadele ettik, asla vazgeçmedik. Tıpkı Mehmet Sincar, Musa Anter ve Vedat Aydın gibi, bütün yaşamını yitiren yoldaşlar gibi dimdik ayakta durduk, hiçbir zaman tereddüt etmedik.”


Gerçek adalet sorununun ülkenin başlıca sorunlarından en önemlisi olduğunu söyleyen Buldan, "HDP bunun için kurulmuş bir partidir. Bu nedenle onurlu barış mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Kürt sorunun demokratik yollardan çözülmesi için mücadelemize daha sıkı sarılıp, mücadeleyi büyüteceğiz. İmralı’da sayın Öcalan’a tecrit uygulayanlar bilsin ki biz tecridi mücadelemizle yıkacağımızın sözünü bir kez daha halklarımıza vermek istiyoruz. Barışta ısrar eden bir halka tecrit uygulanmasını kabul etmiyoruz. Ülkedeki tüm hakların ana dil hakkı ve inanç özgürlüğü için mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.

Kabinede değişiklik Resmi Gazete'de: Koca'nın yerine Memişoğlu, Özhaseki'nin yerine Kurum atandı Kabinede değişiklik Resmi Gazete'de: Koca'nın yerine Memişoğlu, Özhaseki'nin yerine Kurum atandı

'KİMLİĞİMİZİ İNKAR EDENLERE KARŞI KÜRT HALKININ BİRLİĞİNİ KURALIM VE BUNA ÖNCÜLÜK EDELİM'

Buldan şöyle konuştu:

“Yoksulluk ve sefalet dayatmasına karşı eşit bölüşüm için, emeğin hakkı için, emekçilerle 1 Mayıs’ta olduğu gibi yanlarında olacağımız sözünü veriyorum. Kayyım rejimine karşı büyük bir mücadele vereceğimizin sözünü veriyorum. Doğanın talanı karşısında Cudi’de Akbelen’de bir ağacın direnişi gibi direneceğimizin sözünü veriyorum. HDP’nin temsil ettiği çizgi saydığımız bu meselelerin özünde yatıyor.
Kürt halkını tanımayan ve onların her kesimlerini, her temsilcisini bu ülkede Kürtleri tanımayanlara karşı birlik ve beraberlik içinde olmasının altını çiziyorum. Newroz duruşu ve iradisiyle birlik olalım ve Kürt halkını yok sayanlara karşı dilimizi kimliğimizi inkar edenlere karşı Kürt halkının birliğini kuralım ve buna öncülük edelim.”

Son nefesini verene kadar mücadele ferdi olacağının sözünü veren Buldan, “Sizlerle birlikte mücadeleye ant içtim. Sizlerle beraber bu mücadelenin parçası olmaya ant içtim. Ne yaparsak yapalım az kalır, eksik kalır. 5 yılı aşkın bir süredir bu partide eş başkanlık görevi sürdürüyorum. Ancak şimdi büyük bir dönüşümün zamanı dedik. Son seçimlerde aldığımız oy oranı elbette hiçbirimizin kabul edeceği oy oranı değildir, yeterli değildir, eksiktir azdır.

Eleştirilerinizi gözden geçirmek için yapılarımızla, bütün kadın meclisimizle, halkımızla yapmış olduğumuz buluşmaların sonucunda bugün 4. Olağanüstü kongremizi gerçekleştiriyoruz. Bu süreçte bana yoldaş, can olan, yol gösteren başta cezaevinde olan yoldaşlarım olmak üzere, barış annelerine yoldaşlarımıza selam yolluyorum. Bu onurlu mücadele kesinlikle kazanacaktır. Hepimizin yolu açık olsun” dedi.

SANCAR: REJİME KARŞI EN GÜÇLÜ MÜCADELE VE UMUT MERKEZİN ADRESİ HDP’DİR

Pervin Buldan’ın ardından sözü HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar aldı. 11 yıl önce başlayan HDP yolculuğunun büyük zorluk ve engellemelere rağmen devam ettiğini belirten Sancar, şöyle konuştu:

“HDP tüm engellemeler ve yolların tıkanmasına rağmen yeni yollar açmayı başardı. Bunu geçmişten aldığı büyük mücadele tecrübesi ve siyasi birikimle gerçekleştirdi. HDP kökleri çok derinlerde olan bir fikriyattır. Bedelle, azimle yürünen yol yeni bir aşamaya gelmiştir. Bu yeni aşamada elbette önemli sorumlulukları ve görevleri de hepimizin önüne koymaktadır. Türkiye’de giderek kurumsallaşan, bunun için de çaba göstereceğini ortaya koyan inkârcı rejime karşı en güçlü mücadele ve umut merkezin adresi HDP’dir, HDP fikriyatıdır, ruhudur.”

'EKSİKLERİMİZ YANLIŞLARIMIZ OLDU BUNLARI DA GÖZ ARDI EDECEK DEĞİLİZ'

Son seçimlerde aldıkları sonuçların kendilerini başarılı göstermeyeceğinin farkında olduklarını belirten Sancar, hedeflerine ulaşamadıklarını söyledi. Hedeflere ulaşamamanın muhasebesini yapmanın tarihsel ve siyasi mecburiyet olduğunu belirten Sancar, şöyle konuştu:

“Seçimlerin hemen ertesinde halklarımıza verdiğimizin söz için elimizden gelen çabayı harcadık. İl, ilçe örgütlerimiz, halklarımız ve çeşitli çevrelerle buluşarak değerlendirme yaptık. Yeniden daha güçlü bir mücadele hattı oluşturmaya mecburuz. Bu ülkeye barışı, özgürlüğü eşitliği getirecek başka bir güç, başka bir adres, başka bir dinamik, başka bir birikim yoktur. O nedenle sorumluluğumuz büyük, görevimiz ağırdır. Bundan öncede çeşitli zorluk ve engellerle karşılaştık. Kendi iş birliğimizi koruyarak, en geniş kesimlerle buluşarak bütün bu kuşatmaların yarmayı bildik. Eksiklerimiz yanlışlarımız oldu bunları da göz ardı edecek değiliz ama bütün bunları bir arada değerlendirerek doğru yolu ve doğru mücadele hattını oluşturacağımızı biliyorum.”

f4hea8rwyaa8y-g.jpeg

‘HDP DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK ÖZELLİKLERE SAHİPTİR’

HDP fikriyatının dünyaya örnek olacak özelliklere sahip olduğunu belirten Sancar, “Farklılıklarımız zenginliklerimizdir. Bileşenlerimizle, bireylerimizle, bütün mücadele arkadaşlarımızla farklılıklarımızı koruyoruz, aynı değerler etrafında yürümeyi de başarıyoruz” dedi.

“HDP’nin büyüklüğü ve biricikliği buradadır” diyen Sancar, şöyle devam etti:

“HDP bir arada duramaz, yürüyemez diyenler, bu planların peşinde koştular ama başaramadılar. Değerli dostlarım bu kongre başlattığımız sürecin finali değil, bu kongre başlattığımız muhasebe süreçlerinin duraklarından biridir. Bundan sonra mücadele tecrübemizi Yeşil Sol Parti’ye yığacağız. Ama HDP ruh olarak buradadır. HDP’nin ruhu başka yerlerde yeniden doğmayı başaracak şekilde güçlüdür, köklüdür ve onu savunanların inancıyla, büyüme konusunda en ufak bir sıkıntıya gelmeyecektir. Büyüteceğiz, büyümek zorundayız.”

'ONURLU BARIŞ EN ÖNEMLİ HEDEFİMİZDİ, BU KONGREYİ DE BARIŞ ANNELERİMİZE İTHAF EDİYORUZ'

Bundan sonraki süreçte toplumsal kesimlerle yeterince başaramadıkları birlikteliği kuracaklarının en önemli hedefleri olduğunu söyleyen Sancar, “HDP’ye olan eleştirilerin, değerlendirmelerin önemi var, bunların hepsini dikkate alıyoruz. Mücadeleye katkı sunmak isteyen eleştiriler değerlidir ve bize yol gösterir” dedi.

Sancar şöyle devam etti:

“Çeşitli kesimlerden estirilmek istenen rüzgârlara karşı dimdik duran HD ağacının ruhunu korumak hepimizin sorumluluğudur. Bu halka karşı en büyük sorumluluğumuzdur ve birleşerek büyüteceğiz. Eksikliklerimizi yeniden masaya yatırıp, bunları değerlendireceğiz. Ortak mücadeleyi en üst noktaya taşımak bizlerden başka kimsenin başaracağı bir hedef değildir. Bu ülkeye barış için, demokrasi için adalet için yola çıktık. Onurlu barış en önemli hedefimizdi, bu kongreyi de barış annelerimize ithaf ediyoruz. Barış annelerimizin mücadelesini başarıya ulaştırmak bu kongreyi bir dönüm noktası olarak kabul ediyoruz.”

'SİYASETİ ETİK DEĞERLER VE POLİTİK HEDEFLERLE BİRLEŞTİREREK YÜRÜTMENİN ÖRNEĞİNİ ORTAYA KOYACAĞIZ'

Barışı annelerin kararlı mücadelesinin getireceğini belirten Sancar, barışın lütuf edilemeyeceğini ve toplumsal birlikle kurulacağını belirtti. Barışın emek ve mücadele ile var olacağını söyleyen Sancar, şöyle konuştu:

“Barış, özgürlük ve eşitlikle gelecektir. Bu kongre muhasebe sürecinin durağıdır. Önümüzdeki Yeşil Sol Parti’nin kongresin de bir dönemeç, bir durak olacaktır. Bizler toplumla, halkla siyaset yapma konusunda hangi eksikliklere düşmüşsek, konferans ve kongrelerde de tartışacağız. Eğer siyaseti, toplumsal birlikte yürütmeyi başaramazsak düzen partilerin içine düştüğü tuzaklar bizim de karşımıza çıkacaktır. Biz politik ilkelerimiz kadar etik ilkelerimizle varız. Sorumlukların gereğini yerine getirme konusunda kimsenin tereddüt etmeyeceği sağlam bir zemin oluşturacağız.
Türkiye’de siyaset yapma konusunda da bir örnek oluşturmak zorundayız. Siyaseti etik değerler ve politik hedeflerle birleştirerek yürütmenin örneğini ortaya koyacağız.”

‘TESLİMİYET YOK, SONUNA KADAR MÜCADELE VAR’

Sancar sözlerini şöyle tamamladı:

“Sevgili yoldaşlarım, değerli halkımız başarmak zorundayız bu ülkeyi kanlı döngüden, karanlık girdaptan çıkaracak irade de güç de buradadır. Bu mücadelenin her düzeyde bir neferi olarak bundan sonra da elimden gelen her türlü çabayı, sizlerle, halkımızla birlikte harcamaya devam edeceğim. Birlikteyiz, görevin her türlüsü kutsaldır, HDP Eş Başkanlığı da onurlu bir görevdir. Bu onurlu görevi üstlenecek arkadaşlarımı şimdiden tebrik ediyorum. Bundan sonra mücadeleyi birlikte yürüyeceğimiz arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.

Halkımız en küçük bir karamsarlık kapılmasın, bu iktidar bu seçimleri bahane eder umutsuzluk karamsarlık yılgınlık yaratmaya çalışıyor, umutsuzluk, karamsarlık yılgınlık tek bir yere gider, teslimiyete gider. Teslimiyet yok, sonuna kadar mücadele var. Sonuna kadar, başarıya kadar mücadele var. Zindanlardaki yoldaşlarımız, için bedel ödeyen bütün insanlarımız için, sürgündeki arkadaşlarımız için, bu ülkede yaşayacak bütün insanlarımız için yürütüyoruz. Yolumuz açık olsun. Başaracağız. Serkeftin hevalno.”

YENİ VE SEMBOLİK BİR YÖNETİM BELİRLENECEK

Hakkında yürütülen kapatma davası Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde sonuçlanma aşamasında olan HDP, olağanüstü kongre ile yeni ve sembolik bir yönetim belirleyecek.

whatsapp-image-2023-08-27-at-12-32-35.jpeg

SULTAN ÖZCAN: HDP FİKRİ KENDİNE YENİ YOLLAR AÇMA KUDRETİNDEDİR

Kongrede, seçimlere geçilmeden önce söz alan HDP’nin yeni Eş Genel Başkanı Sultan Özcan, kurulduğu dönemden itibaren 11 yıldır kesintisiz olarak HDP’nin çeşitli kurullarında görev aldığını ifade etti ve “Mutfağından tüm yürüyüş biçimlerine deryada bir damla olmaya özen gösterip Türkiye tr halklarına layık olmaya gayret gösterdim” dedi.

whatsapp-image-2023-08-27-at-12-28-32.jpeg

Özcan, şöyle konuştu:

“HDP’nin eş genel başkanı olma görevi teklif edildiğinde bunu bir onur nişanesi olarak taşımaya, varoluşunu, felsefesini korumaya yaşatmaya devam etmeye, büyük insanlık yürüyüşünün bir parçası olmaya sizlerin huzurunda söz veriyorum. Onurla, aşkla bağlı olduğum bu yürüyüşte bizim payımıza düşen her ne varsa umuda yolculuğumuzun bu evresinde sizlere layık olmaya gayret edeceğiz. ‘HDP bir fikriyattır kapatılamaz’ dedik. ‘HDP bir bina değil, bir kapı değil’ dedik HDP’yi kuşatanlara.

Çünkü HDP bir fikirdir ve bu fikir toplumsal yaşamın can suyu olarak engelleri aşarak kendine yeni yollar açma kudretindedir. Bu kudretini Mezopotamya’nın Anadolu’nun ve Trakya’nın bütün devrimci demokratik değerlerinden ve mücadele birikiminden alır. HDP’nin yeni yolunda Yeşil Sol Parti ile mücadelesini sürdüreceğini bütün barikatları aşacağını buradan paylaşıyoruz.”

whatsapp-image-2023-08-27-at-12-28-32-001.jpeg

KIRKAZAK: BİZE OMUZ VERİN

HDP’nin diğer yeni Eş Genel Başkanı Cahit Kırkazak da konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“HDP’de mücadeleye başlarken birbirimize, Kürdistan halkına, Türkiye halklarına ve tarihe söz verdik. Bu sözümüz barış yolunda can veren barış annelerinin taleplerini hayata geçirmekti ve sözümüz hala geçerli. Bu mücadeleyi mutlaka başarıya götüreceğiz. Halkımıza da çağrımızdır, bize omuz verin, el verin. Hep birlikte yeni yaşamı, özgür yaşamı kuralım. Bizim özgür ve yeni yaşam çizgimize saldıranlar şunu bilsin ki bunu başaramayacaksınız. Bizden korkmaya devam edin.”

whatsapp-image-2023-08-27-at-12-29-46.jpeg

HDP, KAPATMA DAVASININ SONUÇLANMASINI BEKLEYECEK

Partinin tüm kurullarını gelecek ay Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’ne (Yeşil Sol Parti) taşıyacak HDP, daha sonra kapatma davasının sonuçlanmasını bekleyecek.

HDP kongresinde seçilecek yeni eş genel başkanlık görevi için isimler netleşmiş, HDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Sultan Özcan ile Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulu üyesi Cahit Kırkazak'ın olacağı belirlenmişti.

Özcan, DW Türkçe'ye yaptığı kısa açıklamada, HDP'nin tüzel kişiliği ile devam edeceğini ancak mücadele mirasını Yeşil Sol Parti ile sürdüreceğini belirterek bu nedenle HDP için şu anda yapılan 'soğutma, uyutma' yorumlarının durumu tam olarak karşılamadığını belirtti.

whatsapp-image-2023-08-27-at-10-11-55.jpeg

ÖZCAN: HDP, YEŞİL SOL PARTİ İLE YOLUNA DEVAM EDECEK

Selma Özcan, "HDP tüzel kişiliği ile kendi varoluşunu devam ettirecek. Ama bir mücadele örgütü olarak hem Meclis'te hem de halk düzeyinde yoluna Yeşil Sol Parti ile devam edecek" dedi.

Eylül'de yapılacak Yeşil Sol Parti kongresinde ise HDP yönetiminin Yeşil Sol Parti'ye taşınma kararının büyük olasılıkla onaylanması planlanıyor. Bugün yapılacak kongrede, eş başkanların yanı sıra HDP Parti Meclisi ve Merkez Disiplin Kurulu için de seçim yapılacak.

Buldan ile Sancar yeniden eş başkanlığa aday olmayacaklarını daha önce açıklamışlardı. Öte yandan Yeşil Sol Parti seçimlerden sonra başlattığı eleştiri-öz eleştiri süreci ve yeniden yapılanma çalışmalarının ikinci aşaması olan halk toplantılarını önceki gün tamamladı.