Hakkari’de Et Sıkıntısı: Kasaplar Uyarıyor

Et fiyatlarının daha da yükseleceğini belirten kasaplar, yaklaşan Ramazan ayında ise bir kilo etin 700 TL’ye kadar çıkabileceğini belirttiler. Bölgedeki hayvancılığın giderek azaldığına dikkat çeken kasaplar, hayvancılığın yeniden canlanması için köy dönüşlerinin sağlanması gerektiğini belirtiler.

Hakkari İHD ve kayıp yakınları, Cumartesi Anneleri'nin 1000'inci haftasında kayıpların akıbetini sordu Hakkari İHD ve kayıp yakınları, Cumartesi Anneleri'nin 1000'inci haftasında kayıpların akıbetini sordu

Fiyatlar Artmaya Devam Ediyor

Dana etine 500 TL, koyun etine ise 400 TL sattıklarını belirten kasaplar, fiyatları duyan vatandaşların et almadan geri döndüklerini ifade ettiler. Türkiye genelinde büyük bir et sıkıntısı olduğunu da belirten kasaplar, hayvancılığın canlanması için çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini söylediler.

Hayvancılıkta Ciddi Sorunlar Var

1977 yılından beri kasaplık yaptığını belirten H. Ekrem Aldemir ise “Hakkari’de son yıllarda baya sıkıntı var, et bulunmuyor. Hayvan pazarı olmayan tek il Hakkaridir. Hakkari’ye Diyarbakır, Van, Erciş ve Muş illerinden et getiriyoruz. Hakkari’de hayvancılık ölmüştür. Besiciliktik hiç yoktur. Yüksekova ilçesi de olmasa zaten Hakkari’de hiçbir zaman et bulunmaz. Hakkari çevresi Aksu tarafından 10 yıl önce 20 bin küçükbaş hayvan vardı. Şimdi o köyleri hepsini toplarsak 2 bin hayvan bulamazsınız. Eğer devlet destek verip vatandaş köyüne geri dönüş sağlarsa en az bir köyde 50 koyun bile olursa hem istihdam sağlanır hem de et sıkıntısı ortadan kalkar. Etin kilosu şuanda 400 TL’den başlıyor 500 TL’ye kadar çıkıyor. Ramazan ayı yaklaşıyor, Ramazan ayında et bulamadığımız gibi etin kilosu da iki katına kadar yükselebilir” dedi.