Bitlis'te gazeteci Sinan Aygül'e saldıranlar tahliye edilirken, gazeteci haberi nedeniyle hapis cezasına çarptırıldı. Gazeteci Aygül, 'Kızılay etleri AKP'li vekilin otelinde' haberi nedeniyle yargılandığı davada 6 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Bitlis News Genel Yayın Yönetmeni Sinan Aygül, Bitlis'in Tatvan ilçesinde 17 Haziran’da AKP’li Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin biri polis silahlı iki korumasının saldırısında ağır yaralanmıştı. Polis Engin Kaplan ve koruma görevlisi Yücel Baysalı haklarında açılan davanın ikinci duruşmasında tahliye edilmişti.

RELATED VİDEO
Play Video
AYGÜL MAHKUM OLDUĞU DAVANIN AYRINTILARINI ANLATTI

Sinan Aygül, sosyal medya platformu X üzerinde yayınladığı tweet serisinde, dosyadaki rapora dair ayrıntıları paylaştı.

Aygül, 25 Ağustos 2020'de Bitlis News’te yayınlanan 'Devlet Bahçeli’yi uyarıyorum!' başlıklı köşe yazısında, Kızılay’ın yoksullara dağıtılmak üzere hazırladığı etlerin, Kızılay Tatvan Şube Başkanı Battal Taşar ve abisi AKP Bitlis Milletvekili Cemal Taşar’a ait otelde kullanıldığına dair iddiaları paylaşmıştı. Söz konusu isimlerin şikayeti üzerine Aygül hakkında soruşturma başlatılmıştı.


ÜÇ YIL SONRA DAVA AÇILDI

Suç duyurusunun üzerinden 3 yıl geçtikten sonra 12 Ocak 2023’te, Aygül hakkında 'iş yeri dokunulmazlığını ihlal' suçlamasıyla bir yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

Tatvan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davada 20 Nisan 2023 tarihinde verilen karara göre Aygül, 'iş yeri dokunulmazlığını ihlal ettiği' gerekçesiyle altı ay hapis cezasına çarptırıldı ve dosyanın basit yargılama usulüne tabi olması sebebiyle dörtte bir oranında indirim yapılarak dört ay 15 güne düşürüldü. Aygül'ün verilen karara itiraz etmesi üzerine duruşma tarihi, 19 Eylül olarak belirlendi. Duruşmada Aygül, 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

DAVA DOSYASINDAKİ MÜFETTİŞ AKP'Lİ VEKİLİN DAMADI ÇIKTI

Mahkemeden çıkan kararı sosyal medya hesabından duyuran Sinan Aygül, dosyaya giren müfettiş raporundan da ayrıntılar paylaştı. Aygül'ün paylaşımları şöyle:

"Sonunda ceza aldım. 2020 yılında yaptığım 'Kızılay Etleri AKP'li Vekilin Otelinde' haberimden dolayı hakkımda 3 yıl sonra 'iş yerine izinsiz giriş' iddiasıyla açılan davadan 6 ay hapis cezası aldım. Ceza kısmına şaşırmadım. Ancak dosyada ilginç detaylar gördüm, paylaşıyorum,

Haberden sonra Kızılay tarafından konuyu araştırmak üzere müfettiş görevlendirilmişti. Müfettiş raporu da dosyada yer aldı, okudum. Öğrendiğim ilk ilginç şey; Kızılay Tatvan Temsilcisi AKP Milletvekili Cemal Taşar'ın damadı Avukat Mesut Sayılgan imiş.


Görüntüler Taşar Otel'den, ekip şöyle; Otel, AKP'li vekil Cemal Taşar ve kardeşi Battal Taşar'a ait. Battal Taşar Kızılay Tatvan Koordinatörü, Cemal Taşar'ın damadı Avukat Mesut Sayılgan Kızılay Tatvan Temsilcisi, yeğenleri Feyzullah Piral hem otel müdürü hem Kızılay yetkilisi.

KIZILAY ETLERİNİN OTEL MUTFAĞINDA NE İŞİ VAR?

Benim iddiam Kızılay'a ait kuşbaşı/kıyma konservelerin Taşarlara ait otelde tüketildiğiydi. Konserve etlerin otel mutfağının dolabında, bir kısmı kullanılmış, kullanıma hazır halde ne işi var? Bu basit soruyu sormuştum. Ben otel mutfağında 3 konserve görüntülemiştim.

743 KONSERVE NEREDE?

Müfettiş raporuna göre o tarihe kadar Taşarların aile çiftliğine, pardon Kızılay Tatvan Temsilciliği'ne gelen konserve sayısı 2016 adet, dağıtılan/çıkışı yapılan 978 adet, mevcutta bulunan 292 adet, aradaki fark 746 adet. 743 adet konserve etin akıbeti belli değil, 3'ü otelde.

Müfettişin raporda, 'Temsilcilik' diye bahsettiği Taşarlar, yeğenleri ve damatlarının etleri dağıttıklarını söylediklerini ama zorunlu olan 'ayni yardım teslim belgesinin düzenlenmediğini' söylüyor. Yani zorunlu olmasına rağmen kime dağıttıklarına dair bir kayıt tutulmamış.

Sakık: Çözüm Süreci Hakkında Bilinmeyenleri Anlattı Sakık: Çözüm Süreci Hakkında Bilinmeyenleri Anlattı

DAĞITILDIĞI SÖYLENEN ETLERİN KAYDI YOK

'Etleri dağıttık ama kaydını tutmasını bilmiyorduk' diyen Taşarlar, yeğenleri ve damatları, bazı etlerin de belediye ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na verildiğini söylüyor. Müfettiş belediyeye, "Size verdiler mi?" diye soruyor belediye de "Verdiler, mültecilere verdik" diyor.

VAKIF: BİZE VERİLEN YARDIM YOK

AKP'li vekilin kardeşi, Kızılay koordinatörü ve otelin sahibi Battal Taşar, konserve etlerin bir kısmını da Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na verdiklerini söylüyor ifadesinde. Müfettiş SYDV'ye soruyor. Verilen yanıt: 'Vakfımıza herhangi bir ayni malzeme teslimatı yapılmamıştır.'

'BİR KAÇ TANESİ AYILARA VERİLMİŞ!'

İhtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Kızılay Tatvan Temsilciliğine gönderilen 2016 adet konserveden 746'sının akıbeti belli değil. İzini sürdüm, 3'ünü otelde buldum. Birkaç tanesi de Nemrut'ta ayılara şov yapılarak verilmiş, ayılar kokladıktan sonra yememiş.

'KIZILAY TEMSİLCİLİĞİ Mİ, AİLE ÇİFTLİĞİ Mİ?'

Ülkenin 100 bini aşkın nüfuslu bir kentinde, aile çiftliğine çevrilmiş Kızılay temsilciliğinin hikayesi bu. Ben yaptığım haberle bu keyfe son verdim. Hepsi görevden alındı.

Ve bugün, Otelin ortağı AKP'li vekil Taşar'ın kardeşi Kızılay koordinatörü olan küçük Taşar'ın bana açtığı davanın avukatı, damat Sayılgan'dı. Cezalandırılmamı istedi, bu haberi yaptığım için 6 ay ceza aldım. Bu haberden dolayı ÇGD'den bir ödül almıştım, biri de bu ceza oldu."