Gece saatlerinde Hakkari Belediyesi'ni ablukaya alan polis, sabah saatlerinde belediyeyi bastı. Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış Van’da gözaltına alındı. Baskına ilişkin sanal medya hesabından açıklama yapan Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), demokrasiden yana herkesi bu darbeye açık tavır almaya çağırdı. 

HALKIN İRADESİNE YÖNELİK TEHDİT

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Her seferinde halk iradesine yenilen iktidar yine en iyi bildiği yol olan irade gaspına, darbeciliğe başvurdu. Bu sabah Hakkari Belediye Eş Başkanımız Mehmet Sıddık Akış Van'da gözaltına alındı, belediyemiz polis zoruyla gasp edildi. Bu kayyımcı anlayışı reddediyoruz. Halkımız bu kayyımcı anlayışı tanımadığını 31 Mart'ta demokratik yollarla gösterdi. Bu darbeci ve kayyımcı zihniyet sadece Hakkari'ye değil bütün Türkiye halkının iradesine yönelik bir tehdittir. Halkımız demokratik tepkilerini en üst düzeyde gösterecektir. Demokrasiden yana herkesi de bu darbeye açık tavır almaya çağırıyoruz.”MA

306819 860X505

BAKIRHAN: İRADEMİZİ ASLA KİMSEYE YEDİRMEYİZ

Bakırhan, belediyenin polis ablukasına alınması ve eşbaşkan Akış’ın gözaltına alınmasının hukuksuzluk olduğunu söyledi. Bakırhan, “Halkımız başta olmak üzere tüm demokratik, devrimci, barış yanlısı çevreleri bu irade gaspına karşı Hakkari halkının yanında olmaya ve demokratik tepkisini göstermeye çağırıyoruz” dedi. Bakırhan’ın açıklaması şöyle:

Demokrasi Yürüyüşü' Hakkari'de: Kayyımı göndereceğiz Demokrasi Yürüyüşü' Hakkari'de: Kayyımı göndereceğiz

“Halk iradesini hiçe sayan AKP-MHP, emrindeki yargı ve polis eliyle halkın meşru ve demokratik temsilcilerine karşı gözaltı hukuksuzluğuna başvurdu. Hakkari Belediye Eş Başkanımızın gözaltına alınması karanlık ve kirli bir hukuksuzluktur. Bu darbeci, kayyımcı ve yeminli Kürt düşmanı anlayışı ret ediyoruz. İrademizi asla kimseye yedirmeyiz. Yeter artık diyoruz.

Türkiye’nin demokratik geleceğine halel getirecek hukuksuz uygulamalardan derhal vazgeçilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Halkımız başta olmak üzere tüm demokratik, devrimci, barış yanlısı çevreleri bu irade gaspına karşı Hakkari halkının yanında olmaya ve demokratik tepkisini göstermeye çağırıyoruz.”

HATİMOĞULLARI: ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Sosyal medya hesabından açıklama yapan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Sandıkta halkın iradesine yenilen iktidar, yine irade gaspı peşinde. Polis zoruyla belediyemizi gasp etmeye kalkan, Eş Başkanımız Mehmet Sıddık Akış’ı gözaltına alan bu kayyımcı anlayışa asla boyun eğmeyeceğiz. Bu saldırı sadece Hakkâri halkının iradesine yönelik değil, tüm Türkiye halklarının iradesine yönelik bir saldırıdır. Demokrasiden yana olan herkesi, kayyımcı anlayışa karşı tavır almaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. Artıgerçek-MA