Hakkari'de Berivanlar Yol ve Su Sorununa yetkililerin çözüm bulunmasını bekliyor Hakkari'de Berivanlar Yol ve Su Sorununa yetkililerin çözüm bulunmasını bekliyor

Hakkari Belediyesi'ne 3 Haziran'da kayyım atanmasına karşı yarın kentte büyük bir miting düzenlenecek. “Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz” sloganıyla düzenlenecek mitingin adresi, Tekser Mahallesi'nde bulunan kentin girişindeki otogar alanı olacak.

MİTİNG PROGRAMI

Gerekli izinlerin alındığı miting, saat 15.00’de başlayacak. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Bedran Öztürk, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Esengül Demir ve Çengiz Çiçek, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır ile DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan mitinge katılacak.

DEMOKRASİ YÜRÜYÜŞÜ SÜRÜYOR

Mitingin hazırlıkları sürüyor. Bu kapsamda önceki gün başlatılan Demokrasi Yürürüyüşü devam ediyor. Yürüyüşçüler, Çukurca ilçesinin ardından yarın kente ulaşacak. Kent merkezinde de mahalle mahalle miting çalışması yürütülüyor.

'KAYYIMIN TEK AMACI KÜRT DÜŞMANLIĞI'

Miting çalışmalarında yer alan DEM Parti Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın, kayyım politikasının 100 yıllık inkar politikalarının devamı olduğunu söyledi. Kayyım uygulamalarıyla Kürt kimliğinin hedeflendiğine dikkati çeken Altın, "Halkımız, kayyımları iyi tanıdığından iradesinin gasp edilmesini kabul etmiyor. Bu nedenle bizler direniyoruz ve bu direniş sürecek. Bu uygulamanın tek amacı var o da Kürt düşmanlığıdır” diye konuştu.

Hakkari'nin sınır hattında yer alan bir kent olduğunu ve bilinçli bir tercih olduğunu ifade eden Altın, Türkiye'nin sınır ötesi saldırılarla kayyım atamasının bağlantılı olduğunu vurguladı. Altın, "AKP sınırda ne kadar güç sahibi olursa Kürt'e karşı savaşta da o kadar güçlü olacağını sanıyor. Bu nedenle de kayyım için Hakkari seçildi" diye kaydetti.

13 Haziran’da yapacakları mitingin önemine değinen Altın, "Bu miting bütün Kurdistan ve Türkiye’nin sesi olacaktır. Herkesi kayyım uygulamalarına ve Kürt’ü yok sayanlara karşı mitinge davet ediyorum" çağrısı yaptı.

DEM Parti Hakkari İl Eşbaşkanı Kadir Şahin ise, tüm kent sakinlerini mitinge davet etti. Kayyımlara karşı mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan Şahin, “Halkımızı, iradesine sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi. 

Kaynak: MA