Kayyım Darbesi Protestoları Hakkari'de Devam Ediyor

DEM Parti Eş Genel Başkanı ve Siyasetçiler Kentte

Adliye binası önünde oturma eylemi sürerken, Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'a 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi ve tutuklanmasına karar verildi. Bu kararın ardından kentte protestolar tekrar başladı.

Hakkari İHD Velat Şedal için adalet talebinde bulundu Hakkari İHD Velat Şedal için adalet talebinde bulundu

Polis ve Halk Arasında Çatışma Yaşandı

Protestoların ardından polis, milletvekillerinin bulunduğu grubun önünü kapatarak yürüyüşlerine izin vermedi. Ancak halk, polis ablukasını aşarak kent merkezine doğru yürüdü. Bu sırada çatışmalar yaşandı ve birçok milletvekili polis tarafından darp edilmeye çalışıldı.

Valilik Önünde Oturma Eylemi Başladı

Hakkari Valiliği önünde DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır ile milletvekillerinin oturma eylemi başlattığı belirtildi. Tülay Hatimoğulları, "Saray bütün halka savaş açtı" diyerek kayyım atamalarını eleştirdi.

Bakırhan ve Zana Kentte Yürüyüşe Katıldı

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve siyasetçi Leyla Zana hastane önünde yürüyüşe başlayarak il binasına geldi. Halkın da katılımıyla yürüyen grup, çeşitli sloganlar atarak il binasına ulaştı. Halkın kısa bir süre sonra valilik önündeki gruba katılması bekleniyor.

Askeri Güç Artırıldı

Hakkari'de sokaklarda protestolar devam ederken asker sayısının da artırıldığı belirtildi. Adliye binası önünde de askerlerin bulunduğu ve güvenlik önlemlerinin arttırıldığı kaydedildi.