Günde En Az Bin 97 Kadın Şiddet Mağduru Oluyor Günde En Az Bin 97 Kadın Şiddet Mağduru Oluyor

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü için Amed, Wan, Mêrdîn, Adana, Mersin, İstanbul ve İzmir’de tutsak yakınları öncülüğünde başlatılan Adalet Nöbeti, 14 Nisan’da yeni bir aşamaya taşındı. Eylemin yeni dönemde nasıl sürdürüleceği ise önümüzdeki günlerde netleşecek. Wan’daki nöbet eylemini Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il binasında 124 gün sürdüren aileler, eylemlerine dair konuştu. 
 
MÜCADELE KARARLILIĞI 
 
Van F Tipi Cezaevi’nde “kategori” bölümünde 10 yıldır tutsak bulunan Botan Timur’un annesi Aslıhan Timur, daha önce de Adalet Nöbeti eylemine katıldığını belirterek, cezaevindeki baskılara karşı mücadele kararlılığını vurguladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 37 aydır haber alınamadığını hatırlatan Timur, “Tutsaklar, Sayın Öcalan’da haber alabilmek için açlık grevine girdi ve bu eylem şuan cezaevlerinde başka bir boyuta evrildi. Çocuklarımız mahkemelere, telefonlara ve aile görüşlerine çıkmıyorlar. Bizler dışarda çocuklarımız içerde Sayın Öcalan’dan bir haber alıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bir haber alana kadar da eylemlere son vermeyeceğiz. Sadece adalet istiyoruz. Talebimiz tüm ailelerin talebidir” diye belirtti. 
 
‘TUTSAKLARA SAHİP ÇIKALIM’
 
Yaşadıkları baskı ve zulmün Kürt olmalarından kaynaklandığını söyleyen Timur, “Çocukluğumdan beri tek kelime Türkçe konuşmadım ve bilmiyorum.  Nereye gidersem gideyim Kürtçe konuşurum. Çocuklarımız cezaevlerinde, bizler dışarda, dilimiz, adalet ve özgürlük için mücadele ediyoruz. Sayın Öcalan özgür olmayana kadar çocuklarımızın özgür olmayacağını biliyoruz. Sayın Öcalan’dan haber alınırsa huzur ve barış gelir. Sonuna kadar mücadelemi sürdüreceğiz. Pişman değilim ve başımız dik. Herkese sesleniyorum; tutsaklara sahip çıkalım” ifadelerini kullandı. 
 
‘ARTIK YETER’
 
Balıkesir L Tipi Cezaevi’nde 8 yıldır tutsak olan Tarık Alıcı’nın annesi Ayşe Alıcı, iki yıldır çocuğunun görüşüne gidemediğini söyledi. Alıcı, “Eskiden görüş saati 13.00 iken şimdi 09.00 yaptılar. İstesek bile yetişemiyoruz. Çocuğum açlık grevindeydi ve şuan grev yeni bir boyuta evrildi. Bu durumda oğlumu uzun bir süre daha göremeyeceğim. Aileler olarak ‘artık yeter’ diyoruz. Talebimiz adalet, birlik ve kardeşliktir. Kan dökülmesini istemiyoruz ve tutuklularımızın üzerindeki bu tecridin bitmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.