PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılarak fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü, hasta mahpusların serbest bırakılması ve cezaevlerindeki hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle beş haftadır Ankara'ya gelip Adalet Bakanlığı ile görüşmek isteyen Barış Anneleri ve mahpus aileleri bugün Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile görüştü.

Sansür Raporu Yayımlandı: 'Yolsuzluk' Haberlerine En Fazla Erişim Engeli Getirildi Sansür Raporu Yayımlandı: 'Yolsuzluk' Haberlerine En Fazla Erişim Engeli Getirildi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu görüşmesi öncesinde yapılan görüşmeye hasta mahpus yakınları Safure Akın, Leyla Kuday, Gurbet Tekin ve Hülya Taş ile DEM Parti milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Newroz Uysal Aslan ve Ali Bozan katıldı. Bakan Tunç’a İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve Cezaevleri Alt Komisyonu Başkanı da eşlik etti.

BAYRAMDAN SONRA YENİDEN GÖRÜŞME YAPILACAK

Hasta mahpusların tahliyesi önündeki engeller ve infaz yakmalar başta olmak üzere cezaevlerinde yaşanan ihlallere ilişkin Bakan Tunç’a bilgi verildi. Talepleri not alan Tunç, bayramdan sonra ailelerle yeniden görüşeceğini söyledi.

BEŞTAŞ: EN ÖNEMLİ KONU CEZAEVLERİNDE YAŞANAN HAK İHLALLERİDİR

Görüşme sonrasında kısa bir açıklama yapan Meral Danış Beştaş şunları söyledi:

“ Anneler birebir taleplerini illetiler, yakınlarının durumunu ifade ettiler. Kendileri (Bakan) de bu durumu takip edeceğini söyledi. Ama bu sadece bir söylemle, bir görüşmeyle bitecek bir mesele değil. Şu anda Türkiye’de en önemli konu cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleridir, işkence gibi uygulamalardır. Hasta mahpusların ölüme terk edilmemesi ilk talebimizdir, acildir. Mutlaka hızla çözülmesi gereken talebimiz de hasta mahpusların yerinin cezaevi olmadığı gerçeğinin kabul edilmesidir, ailelerinin yanına gönderilmeleri önündeki ATK ve savcılık engelinin kaldırılmasıdır, infaz yakmaların sona erdirilmesidir.

Çünkü cezaevleri izleme kurulları yargı gibi karar vererek bazen 3 yıllık uzatmalar yapıyorlar. Bunların sona ermesini istiyoruz ailelerle birlikte. Annelerimizle birlikte Adalet Bakanıyla görüştük, bu talepleri ilettik. Bayramdan sonra tekrar aileler ve annelerle görüşmek konusunda söz verdi. Biz bu sürecin takipçisi olacağız, peşini bırakmayacağız.”

Kaynak: Artıgerçek