Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın New York’ta katıldığı yemeği organize eden derneğin sponsorluk tarifesi ortaya çıktı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için ABD'ye giden Erdoğan, önceki akşam Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından New York'taki Rockefeller Plaza'da düzenlenen akşam yemeğine katıldı. Akşam yemeğinin oturma düzeni ve programı da TASC tarafından hazırlanan sponsorluk tarifesine göre belirlendi. Sözcü'den Razi Canikligil'in haberine göre, 'platin sponsorluk' 100 bin dolara sunuldu.

RELATED VİDEO

‘Platin sponsorluk'ta “Cumhurbaşkanı ile toplu fotoğraf çekiminde sahneye davet edilmek, sahnede teşekkür plaketi almak, Cumhurbaşkanlığı protokol masasından bir kişilik yer; ikinci protokol masasından iki kişilik yer; Erdoğan ve bakanlarla özel toplantıya katılım, program süresince dijital ekranlarda ön planda tutulma” gibi imkanlar sağlandı.

45 bin dolar ödeyen ‘VIP Sponsorlar' ise “Cumhurbaşkanı ile toplu fotoğraf çekiminde sahneye davet edilmek,ikinci protokol masasından iki kişilik yer, Erdoğan ve bakanlarla özel toplantıya katılım, program süresince dijital ekranlarda ön planda tutulma” hakkını kazandı.


'PUTİN'E TAHIL SEVKİYATINI RİCA ETTİM'

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta '13. Concordia Yıllık Zirvesi'nde soruları yanıtladı. Tahıl koridoruna geri dönülmesinin önemini vurgulayan Erdoğan, "Soçi ziyaretinde Sayın Putin ile Afrikalı kardeşlerimize yönelik ilk etapta 1 milyon ton tahılın sevkiyatını görüştük. Süratle de yeniden bu tahıl koridorunu işletmeyi ve '1 milyon ton yetmez, bunu daha da arttırmanızı rica ediyorum' dedim. Biz telefon diplomasisiyle bu süreci işletmeyi ve bununla birlikte 'Rusya olarak üzerimize düşen görevi yerine getirelim’ dediler ve böylece vedalaştık" dedi.

Yerlikaya: çeşitli suçlardan aranan 3 bin 237 firarinin yakalandığını açıkladı Yerlikaya: çeşitli suçlardan aranan 3 bin 237 firarinin yakalandığını açıkladı

'TÜRKİYE'DE 5 MİLYON MÜLTECİ VAR, EV SAHİPLİĞİNİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Erdoğan, Türkiye'deki mültecilerin durumuna ilişkin de, "Ülkemizde 5 milyona yakın mülteci var. Mültecilere ev sahipliğimizi sürdüreceğiz. Bugüne kadar ne yaptıysak bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

'2024'E ÇOK DAHA FARKLI GİRECEĞİZ'

Enflasyon sorusuna ise Erdoğan şu yanıtı verdi: "Şu anda küresel enflasyon tüm dünyayı tehdit eden bir durum. Biz de bu enflasyonun şu anda bedelini ödedik, ödüyoruz. Fakat ekonomi ekibimiz bu konularda yoğun bir gayretin, çalışmanın içerisinde. Başarılı bir süreci yönetiyorlar ve bu başarılı süreçte, inanıyorum ki yıl sonu, bilemedin yılın başında bunu başaracağız ve buradan da gerekli olumlu neticeleri alacağız ve bununla birlikte 2024'e çok daha farklı bir şekilde gireceğiz."