AKP-MHP iktidarının politikaları ekonomideki krizi her geçen gün daha da derinleştiriyor. Enflasyonun arttığı Türkiye’de yurttaşlar geçinemiyor. İktidar tarafından da ekonomideki krize dair “çözüm” üretecekleri yönünde açıklamalar yapılsa da sahaya yansıyan fiyat artışlarıyla geçinmek pek mümkün görünmüyor. Toplumdan yükselen tepkilere karşı AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan en son kamu harcamalarında tasarruf yapılacağı, ekonominin rahatlamasının öncelikleri olduğunu söylese de, 17 bin TL asgari ücret, 10 bin TL emekli maaşı alanlar bu açıklamalardan pek de umutlu değil.

Amed’te yaşayan yurttaşlar, alış-veriş yapamamaktan, temel ihtiyaçlarını karşılayamamaktan yakınarak, krize çözümün ancak iktidar değişimi ile mümkün olacağını söyledi. 

TEK UMUT HÜKÜMET DEĞİŞİMİ 

Her geçen ay ekonominin düzelmek yerine daha da kötüye gittiğini ifade eden Hüseyin Kartal, “Gün geçtikçe daha da zorlanıyoruz. Aldığımız maaşla bir şey yapamıyoruz” dedi. 

İki yıl önce emekli olduğunu belirten Kartal, “Ev kira olsaydı perişan olmuştuk. Oturduğum mahallede kiralar 17-18 bin TL’yi buluyor. Her geçen ayı yeni borçlarla kapatıyoruz. İmkân yok, gün geçtikçe batıyoruz. Belki hükümet değişir de bir şeyler düzelir diye umut ediyorum, yoksa başka türlü bir düzelme olmaz” diye belirtti.  

Yaşanan ekonomik krize “artık dur” denilmesi gerektiğini söyleyen Zahide Kaplan, zamlar nedeniyle geçinemediklerini söyledi. “Herkes çalışıyor ama bir şey elde edemiyoruz” diyen Kaplan, “Bu krizde kim geçinebiliyor ki?” diye sordu. Eşinin aldığı 15 bin TL ile geçinmeye çalıştığını sözlerine ekleyen Kaplan, oğlunun geleceği için endişeli olduğunu belirtti. 

'O PARAYLA NASIL GEÇİNELİM?' 

Geçinebilmek için evdeki her şeyden kıstıklarını, maaşlara gelen zammın da bir etkisi olmadığını söyleyen Songül Eliş, “5 litrelik sıvı yağ 250 lira olmuş, 10 günde bitiyor. Domatesin kilosu 25-30 lira, biberin kilosu yine aynı şekilde hesapla ve sen söyle nasıl oluyor. Bir kilo etin fiyatı 500 lira olmuş eve et alamıyoruz. Mutfaktaki her şeyden kıstık eskiden 40-50 liraya aldığımız tavuk eti, bugün 100 lira olmuş. Bir kilo alırsan yetmiyor. Gelirinin en az 70 bin olması gerekiyor ki doğru düzgün bir mutfak alışverişi yapıp, geçinesin” dedi. 

Temel ihtiyaçlarını dahi kıstıklarını dile getiren Eliş, şunları söyledi: “Şimdi kızımın evinde kalıyorum. Kiraya çıkacağım ama en ucuz kira 10 bin, elektrik doğalgaz, su faturası derken birde mutfak ihtiyaçlarını hesapla. Eşim kundura tamiri yapıyor. Bir kızım da çalıyor diğer iki çocuğum da öğrenci, staj yapıyor.  İş var ama verilen para az, o parayla nasıl geçinelim? Eve 3 asgari ücretle çalışanın maaşı girse dahi yeterli değil.  Eskiden domatesi 3 kilo alıyorsak, şimdi 1 kilo alabiliyoruz. Hepsinden azar azar alıyoruz.” 

İstanbul’da yaşayan ve ailesini ziyaret için Amed’e gelen Zeynep Demir, de eşinin aylık 35 bin TL maaş aldığını söyledi. İstanbul’da ev kirasının 13 bin TL olduğunu dile getiren Demir, “Mutfak masraflarına 20 bin gidiyor. Peynir, zeytin yağ gibi temel şeyler alınmıyor. 17 bin TL ve altında ücret alanları düşünemiyorum. Maaş günü geliyor diye seviniyoruz ama aynı gün içinde geriye bir şey kalmıyor.  İnsanlar evine ekmek götüremediği için intihar ediyor. Vicdanı olan bir insan azıcıkta olsa bunu düşünür. Bir çözüm bulunması lazım.”

'ÇOCUKLARIMIZ ÇALIŞMAK İÇİN BAŞKA ŞEHİRLERE GİDİYOR' 

Eşinin aldığı 10 bin TL emekli maaşıyla geçinmeye çalıştıklarını kaydeden Muhsine Güven, “5 nüfus o parayla geçiniyoruz. Şükür ki evimiz var, bugün bir evde en az iki kişi çalışmazsa geçinilmiyor. 10 kilo et, bir sıvıyağ bir de pirinç aldığında para bitiyor.  İnsanlar perişan olmuş durumda, bazı insanlar yiyecek ekmek bulamıyor. Şükür ki okul çağında çocuğum yok. Gerçi büyükler de bizde ayrı dert hepsi iş olmadığı için başka şehirlere gitmek zorunda kalıyor.  Gidip 5 ay çalışıp geliyorlar. Sonra yine gurbete gitmek zorunda kalıyorlar”  şeklinde konuştu.

Otlu Peynirde Lüks Sınırları: Şimdi Sadece Gramla Alınabiliyor Otlu Peynirde Lüks Sınırları: Şimdi Sadece Gramla Alınabiliyor

İKTİDARA İŞARET ETTİ 

Aldığı 10 bin TL’lik emekli maaşının 4 bin TL’sini kiraya verdiğini kaydeden Hamide Balık, “Faturaları da ekle, nasıl geçineceğiz? Geçen hastalandım para olmadığı için hastaneye bile gidemedim.  Bu gelen zamlar ocağımızı yaktı. Eskiden bin TL alıyorduk ama aldığımız paranın değeri vardı. 100 TL ile markete gidiyorduk, poşetleri doldurup dönüyorduk. Şimdi o parayı okula giden çocuğa harçlık olarak da veremiyorsun. Bunlar giderse belki biraz nefes alırız. Yoksa gün geçtikçe hayatımız daha da zindan oluyor” diye konuştu

Kızıyla birlikte eşinden kalan emekli maaşıyla geçindiğini dile getiren Sevda Altaş, aldığı maaşında ikiye bölündüğünü söyleyerek, geçim sağlamalarının mümkün olmadığını belirtti. 

Remziye Korkmaz, isimli yurttaş ise geçinemeyip ayın sonunu zor getirdiğini söyleyerek, maaşlarının eskisi gibi her şeye yetmesini istedi. 

MA / Şilan Çil