Bu artışın yanı sıra başvuruların da 4 Mart'ta başlayacağı bildirildi.

Programlar ve Destek Miktarları

YÖK tarafından yapılan açıklamada, Uluslararası Araştırmacı Projeleri kapsamında "Akademik Birikim Programı", "Doktora Sonrası Araştırma Programı", "Genç Beyinler Programı" ve "Uluslararası Bilim İnsanları için Yükseköğretim Kurulu Destek Programları"nın bulunduğu belirtildi. Bu kapsamda doktora öğrencilerine ve araştırmacılara verilen burs miktarının aylık 30 bin lira, ulaşım desteğinin ise 15 bin lira olarak belirlendiği ifade edildi.

Bakan Özhaseki'den Sıcak Hava Uyarısı: 30 Dereceyi Aşacak Sıcaklıklar Geliyor Bakan Özhaseki'den Sıcak Hava Uyarısı: 30 Dereceyi Aşacak Sıcaklıklar Geliyor

Başvuru Süreci

YÖK tarafından yapılan açıklamada, burs başvurularının 4 Mart-26 Nisan tarihleri arasında yapılabileceği belirtildi. Bu süreçte doktora öğrencileri ve araştırmacıların dünyanın seçkin üniversitelerinde uluslararası standartlarda araştırma yapmalarını teşvik etmek amacıyla burs programlarından yararlanmaları hedeflenmektedir. Bu girişimlerle birlikte, YÖK'ün uluslararası alanda Türk araştırmacıların ve akademisyenlerin daha etkin bir şekilde yer almasını teşvik ettiği ve desteklediği görülmektedir. Bu desteklerin, Türk bilim insanlarının uluslararası alanda daha görünür hale gelmesine katkı sağlaması beklenmektedir.