MEB'in Yeni Müfredat Taslağına Tepki

Yeni müfredat taslağı 3 bin sayfadan oluşurken, farklı inanç ve toplulukların fikirlerinin alınmaması tepkilere neden oldu.

Aleviliğe Hakaret Edildiği İddiası

Taslakta, Temel Dini Bilgiler kitabında Diyanet İşleri Başkanlığı referans verilirken, ortaokullarda “Kültür ve Medeniyetimize Yön Verenler” dersinde ise Aleviliği hedef alan ifadeler bulunmaktadır. Veliler "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" ve “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum" (ÇEDES) projeleriyle "kindar ve dindar" nesil yetiştirme amacının olduğunu söylemektedir.

"Eğitim Değil, Din Bakanı" Eleştirisi

Eğitim gören torunları için endişelenen Sakine Kaya, "Her şeyi dine çevirmişler, çocuklarımızın Türkçe, Matematik, Coğrafya gibi dersleri görmesini istiyoruz" diyerek, eğitim bakanının din bakanı olmadığını belirtmiştir. Yeni müfredatı kabul etmeyen veliler, çocukların bilim ve teknolojiyi öğrenmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar.

"Kindar ve Dindar Bir Nesil Yetiştirilmek İsteniyor" İddiası

Veliler, yeni müfredatla çocukların bilimden uzaklaştırılmaya çalışıldığını ve "kindar ve dindar" bir nesil yetiştirme amacının olduğunu iddia etmektedirler. Çocukları bilimle yetiştirmenin önemine vurgu yaparak, yeni eğitim sisteminin bu amaçla çeliştiğini belirtmektedirler.

Mardin Kayyımı kendi memleketine 15 milyon TL aktardığı ortaya çıktı Mardin Kayyımı kendi memleketine 15 milyon TL aktardığı ortaya çıktı

Duyarlı Olalım Çağrısı

Yeni müfredata karşı velilerin ve eğitimcilerin duyarlı olması gerektiğini vurgulayan Zeliha Polat, çocuklara sadece dini içerikli eğitim verilmesine karşı çıkarak, bilimle yetiştirilmesi gerektiğini belirtmektedir. Veliler, bu durum karşısında duyarlı olunması çağrısında bulunmaktadırlar.

MA/ Şilan Çil