Van'da, 1 Mayıs bölge kutlamaları, saat 11.00'de düzenlenecek yürüyüşle başlayacak. Miting, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Van Barosu, Van-Hakkari Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası ile Türk Mimar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) tarafından “Emek bizim, söz bizim” şiarıyla Musa Anter Barış Parkı'nda düzenlenecek.

Kutlamalara, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Neslihan Şedal ve KESK Eş Genel Başkanı Ahmet Karagöz de katılacak.

Bu sene bölgesel olarak olarak düzenlenecek olan 1 Mayıs kutlamalarına Ağrı, Hakkari, Muş, Bitlis, Kars ve Iğdır'dan gelen emek ve demokrasi örgütleri de katılacak.

Milli Egemenlik Caddesi ve Erek Dağı Caddesi'nin birleştiği noktada bir araya gelecek olan emek ve demokrasi örgütleri, buradan miting alanına doğru yürüyüşe geçecek.

Kutlamalar öncesinde, yürüyüşün yapılacağı güzergahta ve miting alanında çok sayıda polis, zırhlı araç ve TOMA'lar görevlendirildi. Miting alanının ve buluşma noktasının etrafı bariyerlerle çevrildi. Kutlamalara katılmak isteyenler, üst ve çanta aramasından geçtikten sonra alana alınıyor.

1 Mayıs işçi bayramı kutlamaları için düzenlenen yürüyüş başladı. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da partisinin kadın meclisi ile beraber yürüyüşte yer aldı.

Kortejde en önde basın emekçileri yer alıyor. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) öncülüğünde bir araya gelen gazeteciler, "Özgür basın susturulamaz" sloganlarıyla yürüyor. GazeteDUVAR

Van 1 Mayis 4 64Iq 860X505Van 1 Mayis 2 Ixsu 860X505

Yürüyüşün ardından Musa Anter Barış Parkı'na ulaşanlar, miting alanına iki kez üst ve çanta araması yapıldıktan sonra alındı. Alana girenler, burada bekleyenler tarafından alkışlarla karşılandı.

DEM Parti ve DBP Van, Ağrı, Hakkari, Bitlis, Iğdır ve Kars il ve ilçe örgütleri, CHP, EMEK Partisi, TİP ve TKP Van İl Örgütleri, DİSK Genel İş ve KESK bölge şubeleri, TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu, Van-Hakkari Tabip Odası, Van Diş Hekimleri Odası, Van Şoförler ve Otomobilciler Odası, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, İnsan Hakları ve Medya Derneği, Barış Anneleri ve İnsan Hakları Derneği kutlamalara katıldı.

'BUGÜN GÜCÜMÜZÜ GÖSTERME GÜNÜDÜR'

1 Mayıs Tertip Komitesi adına ilk olarak DİKS Van Şubesi Başkanı Ömer Tekin konuştu. Tekin, konuşmasında şu ifadeler yer verdi:

"Buradan, direnerek Taksim'e girmeye çalışan emekçileri selamlıyoruz. Çok büyük bir mücadele sonucunda kazandığımız yerel seçimin ardından 1 Mayıs'ı karşılıyoruz. Kutlu olsun. 10 yıla yakındır irademiz gasp edilmişti. Belediyelerimiz kayyımlarla yönetiliyordu. Bu süre içinde yüzlerce arkadaşımız haksız ve hukuksuz bir şekilde işten atıldı. İşten atılmayanlara ise baskı uygulandı. Sendika tercihleri sorgulandı. 1 Mayıs emeğin ve umudun günüdür. Bugün gücümüzü gösterme günüdür. Asla yılmayacağımızı bir kez daha haykırıyoruz. Halen karanlık yönleri ile aydınlatılmamış 15 Temmuz sürecini, Allah'ın lütfu olarak gören AKP iktidarı binlerce kişiyi KHK'lerle ihraç ederek işlerinden ettiler. Bu insanlar işsizlik ve açlıkla terbiye edilmeye çalışıldılar. Bir çok KHK'li farklı iş kollarında çalışarak yaşamlarını yitirdiler. Buradan tüm KHK'li yoldaşlarımıza söz veriyoruz. En son KHK'li görevine dönene kadar mücadelemiz sürecek. Daha iyi bir gelecek umuduna sımsıkı sarılarak, ülkemizin üzerine düşen karanlığa karşı mücadele edeceğiz." DUVAR

Din Kültürü Öğretmeninden 6 Öğrenciye Cinsel İstismar: Hapis Cezası İsteniyor, 135 Yıla Kadar Din Kültürü Öğretmeninden 6 Öğrenciye Cinsel İstismar: Hapis Cezası İsteniyor, 135 Yıla Kadar

Wan'da 1 Mayıs: Savaşa harcanan bütçenin halka aktarılması için alanlardayız

Van’da “Emek bizim söz bizim” şiarıyla düzenlenen 1 Mayıs Bölge Mitinginde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Ahmet Karagöz, “Kürt sorunun çözülmesi, cezaevlerindeki insanlık dışı uygulamalara karşı, savaşa harcanan bütçenin halka aktarılması için bu alanlardayız” dedi. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Wan Barosu, Wan-Colemêrg Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası ile Türk Mimar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) öncülüğünde “Emek bizim söz bizim” şiarıyla düzenlenen 1 Mayıs Wan Bölge Mitingi yürüyüş korteji ile başladı. Binlerce emekçi sabah saatlerinde Günpaş AVM önünde bir araya geldi. “Bijî 1’ê Gulanê/ Yaşasın 1 Mayıs”, “Bijî berxwedana zindanan”, “Bijî serok Apo”, Emek bizim, söz bizim”, “KHK’lar gidecek biz kalacağız” sloganları atan emekçiler, ardından mitingin yapılacağı Musa Anter Parkı’na doğru yola çıktı. Sendika, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı kortejin en önünde ise Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ile Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG) yer aldı. “Susturamayacaksınız” pankartı ile yürüyen özgür basın emekçileri, “Özgür basın susturulamaz” sloganı attı. 

Binlerce emekçinin aktığı alan dolarken, alanda “Örgütlenen kadın, özgürleşen toplumdur”, “Selam olsun kızgın savaşı güllerle dengeleyene”, “Kesinleşen Kürtlük ve özgür yaşam ebedi gerçekliktir”, “Dem dema rizgarkirina rojê ye”, “Ne Spartaküs bizim gibi yaşadı ne de Che bizim gibi savaştı”, “Ben insandım. Ben pençelerini ve iğrenç dişlerini vücuduma geçiren sömürgecinin ağzındaki kandım”, “Yeter ki biraz toplumsal namus biraz da aşk ve akıl olsun”, “Savaşan özgürleşir, özgürleşen güzelleşir, güzelleşen de sevilir” pankartları açıldı. Serhat kentlerinden de emekçilerin katıldığı miting saygı duruşu ile başladı. 

‘TEK ADAM REJİMİNE SON VERECEĞİZ’

Tertip Komitesi adına konuşan DİSK Genel-İş Temsilcisi Ömer Tekin, “Wan halkının 31 Mart’ta gösterdiği direniş sonrası 1 Mayıs’ı kutluyoruz. 10 yıldır belediyelerimiz gasp edilmiş, arkadaşlarımız işlerinden atıldı. Buna karşı direnmek meşrudur. Bir kez daha yılmayacağımızı ve geri adım atmayacağımızı haykırıyoruz. Artık bu ülkenin demokratik ve emekten yana bir yönetime ihtiyaç var. Bu tekçi yönetime son vereceğiz. Demokrasi ve özgürlük için birlik ve dayanışma içerisinde mücadelemizi devam edeceğiz” dedi. 

‘HALKIMIZ BÜYÜK BİR DİRENİŞ ÖRNEĞİ GÖSTERDİ’

Ardından konuşan Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal, “Biz, 3 Nisan’da bu alanda ‘İrademiz bizimdir’ dedik. Halkımız büyük bir direnişle iradelerini sahiplendi. Tüm kirli politikalarını bizim üzerimizden hayata geçirmeye çalışıyorlar. Buna karşı bizim emek mücadelemiz devam edecek. Yine emekçiler iktidarın hedefi haline getirilerek, yüzlerce arkadaşımız ihraç edildi. İrademizi ve emeğimizi gasp etmeye çalışanlara karşı büyük bir direniş göstereceğiz. Ne olursa olsun biz halkımızın iradesine sahip çıkacak ve yaşamımızı emekle öreceğiz. Bizim mücadelemizi, özel savaş politikaları, doğanın yok edilmesi ve kadın kırımına karşıdır. Biz, bunun mücadelesini mutlaka güçlü bir biçimde vereceğiz” dedi. 

‘KARŞI MÜCADELEYİ BÜYÜTMEK İÇİN BURADAYIZ’

Daha sonra konuşan KESK EŞ Genel Başkanı Ahmet Karagöz, Taksim’e yürüyenlere yönelik polis müdahalesini kınadı. 15 Temmuz’un bedelinin emekçilere ödetildiğini söyleyen Karagöz, ihraç edilenlerin görevlerine dönmesi için mücadele edeceklerini belirtti. Ülkede toplu krizlerin yaşandığını söyleyen Karagöz, “Milyonlarca işçi ve emekçi sömürülüyor. Tüm faturalan bu halka kesiliyor ve tüm kaynaklar yandaşlara akıtılıyor. 31 Mart’ta halkımızı bunlara bir kez daha ‘yeter’ dedi. Wan halkı iki kez bu politikalara ‘hayır’ dedi. Hepinizi tebrik ediyoruz. Karşı mücadeleyi büyütmekten başka çıkış yolumuz yok. Bizi nefessiz bırakanlara 31 Mart’ta cevabını verdik bir kez daha bu cevabı vermemiz gerekiyor. Biz barış, kardeşlik, anadilinde eğitim, halkın bir arada kardeşçe yaşadığı bir ülke istiyoruz. Kürt sorunun çözülmesi, cezaevlerindeki insanlık dışı uygulamalara karşı, savaşa harcanan bütçenin halka aktarılması için bu alanlardayız” dedi. 

Miting konuşmalarla devam ediyor. 

MA