Çukurca ilçesinin ziyaret eden Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, ilk olarak, Çukurca Kaymakamlığı, Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla Şehit Jandarma Üsteğmen Adnan Bahat Çok Programlı Anadolu Lisesi bünyesinde, “Geleneksel Okçuluk Kulübü” açılışını yaptı. Burada Çukurca Kaymakamı Mert Kumcu’dan atölye hakkında bilgi alan Vali Çelik, açılışı gerçekleşen 50 kişi kapasiteli okçuluk kulübünde, öğrencilerle yakından ilgilenerek okçuluk sporu ve gelecek hayalleri üzerine sohbet ederek, kulüp salonunda, bilek güreşi sporcusu ile bilek güreşi yaptı

Çelik daha sonra, Kaymakamlığı destekleri ile kurulan Çukurca Zap Kadın Kooperatifi açılış törenine katıldı. 2024 yılında kurulan, 7 kadın kurucu ortağı ve üreticisi bulanan kooperatif üyeleri Vali Çelik’e, kadın üreticileri tarafından hazırlanan Çukurca yerli tahini, dağ kekiği, el yapımı kilimler, çantalar gibi ürünleri ile yapmış oldukları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Vali Çelik, üretilen ürünleri inceleyerek doğal ve kültürel bir yapıyı yansıtması sebebiyle kooperatifin sahip olduğu önemi vurguladı.

Bu kooperatif sayesinde, Çukurca’lı kadınların yöresel ve organik ürünlerini pazarlayabildiği aynı zamanda, el emeği göz nuru ürünlerini satarak ev ekonomilerine katkı sağlama imkânı bulduklarını ifade eden Çelik şu ifadelerde bulundu;

‘’ Bu gün güzel bir vesileyle bir araya geldik. Kadınların beraber olma, birlikte olma iradesi çok güçlü, toplumun her kademesinde kadın istihdamının bizlere kattığı büyük bir güç var, dolayısıyla kadınlarımızın, kızlarımızın kendi ayakları üzerinde durması, okuması bizlere büyük bir güç katıyor, kadınların kalplerinde barındırdıkları en büyük şey ‘’ Sevgi ‘’ bizler birçok kötülüğü, kadınlarımızın her alanda rol alması ile sevgileri ve merhametleri ile yenebiliriz, iyiye çevirebiliriz. Bu sebeple kadın kooperatiflerinin güçlenmesi ve kadınların istihdamda ki yerlerinin artması konusunda hepimize büyük bir sorumluluk düşüyor. Bu amaçla hizmet eden emek veren herkese şükranlarımı sunuyorum, ellerinize, gönüllerinize sağlık. Bu vesile ile 8 Mart Dünya Kadınlar gününüzü kutluyorum, kadın kooperatifleri sürecine inancınız birbirinize desteğiniz yürekten olsun, sevgi ve iyilikle kalın ’’ dedi.

Çukurca İlçe Müftülüğün Av. Mehmet Fatih Turan Camii’nde Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma Yarışması Ödül Törenine de katılan Vali Çelik, Dereceye girerek 1. olan Ümmü Gülsüm Durmuş, 2. olan Ahmet İstekli ve 3. Olan Şehriban Karakurt’a ödülleri takdim etti. 

Vali Çelik'ten "Hakkari'nin Özgürlük Ruhu" Mesajı Vali Çelik'ten "Hakkari'nin Özgürlük Ruhu" Mesajı

Programlara Çukurca Kaymakamı Mert Kumcu, Çukurca Belediye Başkanı Ensar Dündar, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Atilla Dündar, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Engin Çağlayan ve vatandaşlar katıldı.

C3Cb055B Ae67 4F32 A174 8C4A54Ab0570 860X505