Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, halk buluşmaları kapsamında Şırnak'ı ziyaret etti. Buluşmada partili milletvekilleri ile kentten Belediye Eşbaşkan Adayı olarak gösterilen Berivan Kutlu ve Turan Saltan da yer aldı. Partililer, Bakırhan ve beraberindekileri alkış ve zılgıtlarla karşıladı.

Bakırhan katılımcıları selamlayarak, bu yerel seçimlerine giderken partilerinin karşısında “hırsızlar ittifakının” olduğunu söyledi. Yerel seçimlerde iktidar partisinin usulsüzlüklerine değinen Bakırhan, “Seçimlerde oylarımızı çalarak belediyemizi aldılar. Bu hırsızlıklar, usulsüzlükler dışında bir şey yapmadılar. Paralarınızı, kültürünüzü çalmak istiyorlar. 31 Mart’ta bu hırsızları saraya, Ankara’ya göndereceğiz. Şırnak Belediyesini ise Kürtlerin evi yapacağız” dedi.

'BU HALK 31 MARTTA EN BÜYÜK CEVABI VERECEKTİR'

İki dönemdir Şırnak halkının iradesine el konulduğunu belirten Bakırhan, “Kürt olan, Orhan Doğan’ın anıtını yıkmaz. Kürt olan, sokakların Kürtçe ismini kaldırmaz. Kürt halkının bin yıllardır yaşadığı bu topraklarda İngilizce serbest ama sokaklara Kürtçe isim vermek yasak. Bu anlayış sadece belediye bütçesini, para ve pulu değil, aynı zaman geleceğimizi, dilimizi, çocuklarımızın geleceğini de çalıyor. Bu halk 31 Mart’ta bizi tanımayan, gençlerimizin geleceğini çalan rantçı koalisyona en büyük cevabı verecektir” diye belirtti.

‘2019’DA OTOBÜSLERLE SEÇMEN TAŞIDILAR’

Şırnak Belediyesi’nin 2019 yılı seçimlerinde “kaçak seçmenlerle” alındığını ifade eden Bakırhan, “Seçim başladı, AKP-MHP iktidarının yalanları devam ediyor. Şırnak'ta hizmet getirmesi gerekenler, Gabar’da çıkan petrol yalanına sarılıyorlar. Gabar’da petrol çıktı dediklerinde mazot 20 TL idi, şimdi 42 TL oldu. Bunların vatandaşın oyunu almak için vermedikleri vaat yoktur. Şırnak halkı bu yalan vaatçileri kesinlikle sandığa gömecektir. 5 yılda Şırnak'a hangi fabrikayı yaptılar, hangi işi buldular. Şırnak'taki kömür, madenlerde dışarıdan gelenler tarafından götürülüyor. 31 Mart’ta bunlara en iyi cevabı vereceğinizden eminim” diye konuştu.

VALİ'YE TEPKİ: GÜN GELİR DEVRAN DÖNER

Şırnak Vali’sinin kentteki politikalarına değinen Bakırhan, valinin “ampullü rozet takmaya yakın olduğunu” söyledi. Bakırhan, şunları söyledi:

“Şırnak halkı bunu biliyor. Bunlar bürokrat değil, bir partinin il ve ilçe yöneticileridir. Gün gelir devran döner bu ampul rozetli valilerden demokratik yargı karşısında hesap soracağız. Ampul rozetli vali bütün partilere eşit, adil davranacağına, adaylarımızı tanıtacağımız tören yerini iş makinaları ile kapatıp izin vermiyor. Türkiye’deki bütün araç, gereçleri de yola döksen Şırnak halkının iradesine engel olamazsın. Bu halk iş makinası, tank, top da gördü ama geri adım atmadı.

DEMİRTAŞ VE KIŞANAK'A SELAM GÖNDERDİ

Ampul rozetli bürokratların genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Rojava’yı tehdit etti. Rojava’ya top atmanın Türkiye’ye ne faydası var? Sürekli ‘ölüm, tank top’ diyenlere artık dur diyoruz. Bunun yerine, Şırnak halkının diliyle konuşmaya kafa yorsalar bu ülkede herkes kardeş olacak. Ama onlar varlığını Japonya’da Kürtçe öğrenenler, öğrenmesin diye harcıyor. Onlar Ape Musa’ların, Cigerxwin’lerin unutulması için varlığını kurmuşlar.

Bu savaş politikalarının da Türkiye’ye katkısı yoktur. DEM Parti bunlara karşı mücadele eden Kürt halkının, ezilenlerin, emekçilerin yanında yer alan bir partidir. Kürtçe konuştuğu için binlerce Kürt tutsak, demokrasi istediği için cezaevindedir. Buradan bu vesile ile Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak’lara Şırnak halkı adına selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz."

'TECRİDİ KALDIRIN' ÇAĞRISI

Kurtulmuş'tan Anayasa Açıklaması: Herhangi Bir Parti Kapıyı Kapatmadı Kurtulmuş'tan Anayasa Açıklaması: Herhangi Bir Parti Kapıyı Kapatmadı

Bakırhan konuşmasına şöyle devam etti: “Rojava’yı tehdit edenler, ‘Kürt anasını görmesin’ diyenler, 3 yıldır İmralı’da Sayın Abdullah Öcalan üzerinde bir tecrit uyguluyor. Çözüm sürecinde büyük bir sorumluluk alan, savaşın, çatışmaların artık olmaması için güçlü bir irade ortaya koyan Sayın Öcalan üzerindeki tecrit Türkiye’ye ne kazandırıyor? Türkiye tecrit politikalarını sürdürdüğü için yoksuldur. Barışın sesini duymadığı için yoksuldur. Sayın Öcalan Kürt meselesinin demokratik yollarla çözülmesi için çok güçlü bir aktördür. Bu sorunu gerçekten çözmek istiyorsanız Sayın Öcalan’ın iradesini dikkate alarak tecridi kaldırın diyoruz.

SEÇMENLERİN TAŞINMASI

Şırnak'ı bilmeyen, tanımayan, Edirne’de, Trakya’da, Karadeniz’de kendi halinde yaşayan ama kolluk kuvveti olan 9 bin seçmeni taşıyarak, sizin iradenizi gasp etmeye çalışıyorlar. Dünyada görülmemiş bu hilelerle iradenizi gasp etmeye çalışıyorlar. Bu meydanda kimin elini tutsak dünya kadar şey söyler. Kaçak seçmene karşı el birliği ve güç birliği yaparak, bir haram seçmene karşı 2 helal seçmen kazanacağız. Zorunluluktan il dışında olan seçmenlerimizi getireceğiz. Bu kaçak seçmenlerle irademizi gasp edenler karşısında gecemizi gündüzümüze koymasak, bunları teşhir edemezsek kayyımlarla yönetilmeye devam edeceğiz. Kayyımsız Şırnak için beyaz tülbentli anneler, melle, seydalarla seferberlik ilan edelim” şeklinde konuştu.

'CENAZE ARACI VERMEDİLER'

Kayyım ile yönetilen Şırnak Belediyesi’nin kente sadece anıt yaptı. Dicle Nehri gürül gürül akıyor ama Şırnak halkına su yok. Karakollara, kalekollara su var ama halka yok. Elinizi vicdanınıza koyun ve hep birlikte cevap vermek, halkımızın çocuklarını seçmek boynumuzun borcudur. Emine Güneş’e cenazesini götürmek için cenaze aracı bile vermediler. Hani sen Kürt’tün, Şırnaklıydın, hani aşiret çocuğuydun. Cenazeye araç vermeyen belediye bizim belediyemiz olabilir mi. El birliği ve güç birliği ile çalışılarak, kepçelerle toplantılarının önlerini kesenlere, cenaze araçları vermeyenlere en büyük cevabı bu halk verecek.”

TOPLANTININ ARDINDAN POLİS SALDIRISI

Bakırhan’ın katılımıyla Şırnak'ta düzenlenen halk buluşmasının ardından polis kitleye saldırdı. Halk buluşması bittiği sırada gruba saldıran polis, yerine kayyım atanan İdil Belediyesi Eşbaşkanı Murat Şen, DEM Partili gençler, Vahap Admış, Zennur İrmez, Hüseyin İrmez, Fırat İke ve Ahmet Kaplan gözaltına alındı.(MA)