Alman Meclisinden Kavala Tavsiyesi: Türkiye'ye Karşı Daha Sert Bir Duruşa Yönelik Çağrı Alman Meclisinden Kavala Tavsiyesi: Türkiye'ye Karşı Daha Sert Bir Duruşa Yönelik Çağrı

Rusya'da paralı asker grubu Wagner'in kurucusu ve lideri Yevgeni Prigojin'le ordu arasında patlak veren gerilim tırmanıyor. Rusya Savunma Bakanlığı'nı Wagner'in askeri kamplarını vurup çok sayıda paralı askeri askeri öldürmekle suçlayan ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu'ya bayrak açan Prigojin, kendisine bağlı güçleri Ukrayna sınırından stratejik liman kenti Rostov-na-Donu'ya göndererek Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ve Şoygu'ya rest çekti.

PUTİN HALKA SESLENECEK

Rusya Savunma Bakanlığı ise Prigojin'in iddialarını reddederrken, iç güvenlik servisi FSB de Wagner lideri hakkında "silahlı isyana teşvik" suçlamasıyla soruşturma başlattı. Gelişmelerden haberdar olduğu açıklanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ise kısa süre içinde televizyonda bir konuşma yapacağı belirtiliyor.

RELATED VİDEO
Play Video
Bahmut kentinin Kiev'den alınmasında önemli rol oynayan Prigojin, Rusya ordusunun Ukrayna'daki "özel askeri operasyonu" yönetme biçimine aylardır sert eleştiriler yöneltiyordu. Prigojin ise Şoygu arasındaki gerilim kamuoyuna da defalarca yansımıştı.

Rusya'daki son gelişmeler şöyle:

GENELKURMAY BAŞKANI'NI ROSTOV'A ÇAĞIRIP TEHDİT ETTİ

Rusya Savunma Bakanlığı'na dün gece yönelttiği suçlamaların ardından Telegram hesabından peşpeşe mesajlar yayınlayan Prigojin, Rusya ordusunun karargahlarından birinin de bulunduğu güney kenti Rostov-na-Donu'ya bir birlik gönderdiğini savundu. Wagner lideri, Ukrayna'daki savaşta yetersiz kalmakla suçladığı Genelkurmay Başkanı Gerasimov ile Şoygu'ya burada kendisiyle görüşmeleri için çağrıda bulundu.

'ROSTOV'U ABLUKAYA ALIP MOSKOVA'YA GİDERİZ' ÇIKIŞI

Prigojin, "Buraya geldik, genelkurmay başkanı ve Şoygu ile görüşmek istiyoruz. Eğer gelmezlerse burada olacağız ve Rostov kentini ablukaya alıp Moskova'ya yöneleceğiz" çıkışı yaptı. Wagner liderinin Rus ordusunun kentteki tüm askeri tesislerini kontrol altına aldıkları yönündeki iddiası ise teyit edilemedi.

'BU BİR DARBE GİRİŞİMİ DEĞİL, ADALET YÜRÜYÜŞÜ'

Wagner lideri, Rus istihbarat yetkilisi Vladimir Alekseev'den gelen "darbe girişimi" suçlamasına yanıtında ise "Rus askeri liderliğine yönelttiği eleştirilerin darbe girişimi olmadığını" söyledi. Telegram hesabından bu suçlamaya yanıt veren Prigojin, "Bu bir askeri darbe değil, bir adalet yürüyüşü. Adımlarımız, herhangi bir şekilde askerlerin faaliyetlerini engellemiyor" iddiasında bulundu.

WAGNER ASKERLERİ VE TANKLARI ROSTOV SOKAKLARINDA

Öte yandan, Reuters ajansı Rostov'da konuşlanan ve bir hükümet binasını saran Wagner askerlerinin ve tanklarının çok sayıda fotoğrafını servis etti.

rusya3.jpg

ROSTOV'DA HALKTAN SOKAĞA ÇIKMAMALARI İSTENDİ

Rostov Valiliği'nden yapılan açıklamada ise sivillerden kent merkezine gitmemeleri istendi. Vali Vasily Golubev, "Mevcut durum bağlamında, sizden kent merkezine gitmekten ve mümkünse evden çıkmaktan kaçınmanızı istiyorum" açıklaması yaptı.

rusya2.jpg

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN PARALI ASKERLERE ÇAĞRI

Prigojin hakkında silahlı isyana teşvik soruşturması açan Rusya Savunma Bakanlığı ise bu sabah Wagner'in paralı askerlerine seslendi. Bakanlık, paralı askerlerin "Prigojin tarafından kandırılarak kriminal bir maceraya sürüklendiğini" belirtti; askerlerden Wagner'i terk edip Savunma Bakanlığı temsilcilerine başvurmalarını istedi.

FSB, WAGNER ASKELERİNDEN PRİGOJİN'İ DERDEST ETMELERİNİ İSTEDİ

İç güvenlik servisi FSB'nina son açıklamasında ise Prigojin'in "Rusya topraklarında silahlı sivil ihtilaf çağrısı" yaptığı, faaliyetlerinin de "faşizm yanlısı Ukrayna güçleriyle savaşan Rus askerlerini sırtından bıçaklanması" anlamına geldiği belirtildi. FSB, "Paralı askerleri telafi edilemez hatalar yapmamaya, Rusya halkına karşı zorlayıcı adımları engellemeye, Prigojin'in kriminal ve hain emirlerini yerine getirmemeye ve onu derdest edecek önlemler almaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

PUTİN'İN ŞUBATTAN BERİ KARŞILAŞTIĞI EN BÜYÜK KRİZ

Ayrıntıları henüz net olmayan krizin, Putin'in Ukrayna'daki operasyonu başlattığı 24 Şubat'tan bu yana karşı karşıya kaldığı en büyük meydan okuma olduğu yorumu yapılıyor. (DIŞ HABERLER)