Macron'un Yenilgisi: Parlamentoyu Feshetti, Erken Seçim Kararı Aldı Macron'un Yenilgisi: Parlamentoyu Feshetti, Erken Seçim Kararı Aldı

Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi'nde 11 Haziran'da yapılması planlanan yerel seçimler ertelendi. Rûdaw'ın aktardığına göre, seçimlerin ağustos ayında düzenleneceği belirtildi. 

Ankara'dan söz konusu seçimlere tepki gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Söz konusu ülkemizin toprak bütünlüğü ve milletimizin güvenliği olunca kimseyi dinlemeyiz, hiçbir tehdide boyun eğmeyiz. Oldubittiler karşısında daha evvel ne yapılması gerekiyorsa yaptık, aynı durumla karşılaşmamız halinde harekete geçmekten çekinmeyiz" demişti. 

ABD Dışişleri Sözcüsü de, 'Suriye'nin kuzey ve doğu bölgelerinde seçim koşullarının bulunmadığını' söylemişti.

DAHA ÖNCE DE ERTELENDİ

Rojava Yüksek Seçim Komiserliği seçimi daha önce ertelemişti. Komiserlik, 30 Mayıs’ta yapılması planlanan yerel seçimlerin 11 Haziran’a ertelendiğini duyurmuştu. Komiserlikten yapılan açıklamada, “Seçimlerin 30 Mayıs'ta yapılması kararlaştırılmıştı ancak çalışmalarımız sırasında; Kuzey ve Doğu Suriye’de belediye seçim hazırlıkları için belirlenen sürenin yeterli olmadığı görüldü" denilmişti.

ENKS BOYKOT EDİYOR

Özerk Yönetimin kontrolü altındaki bölgelerde daha önce iki kez belediye seçimleri yapıldı. Bu seçimler için de Efrin-Şehba, Minbic, Fırat, Cezire, Tabka, Rakka ve Deyrezor kantonlarında seçim komisyonu tarafından hazırlıklar yapıldı.

Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi'nin (KDP) siyasi çizgisindeki Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ise belediye seçimlerini boykot edeceğini duyurdu.

Kaynak: Gazeteduvar