Colemêrg'in Gever (Yüksekova) ilçesinde yarın “Rabe dema azadî û serkeftinê ye" şiarıyla Newroz Bayramı kutlanacak. Yeni Mahalle'de bulunan Yenişehir Stadı'ndaki kutlamalar saat 13.00’da başlayacak. DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu ile partinin Eş Genel Başkan Yardımcısı Vezir Coşkun Parlak'ın konuşacağı kutlamalarda, Koma Aryen ve sanatçı Mikail Aslan da sahne alacak. Onbinlerin katılması beklenen kutlamalar için hazırlıklarda sona gelindi. Newroz Tertip Komitesi üyeleri, kent sakinlerine kutlamalara katılım çağrısı yaptı.  

MAHALLE MAHALLE ÇALIŞMA  

Hakkari-Yüksekova Kara Yolunda Trafik Kazası Meydana Geldi Hakkari-Yüksekova Kara Yolunda Trafik Kazası Meydana Geldi

Newroz’un Kürtler için önemli bir gün olduğuna dikkati çeken Tertip Komite üyesi Resül Temel, "Devrimci Kawa’dan başlayan ve Çağdaş Mazlumlar ve Rahşanlarla hayat bulan Newroz bir varoluş bayramıdır. Newroz Kürt halkı için barış, demokrasi ve özgürlük ruhunu ifade ediyor. Newroz hazırlıkları kapsamında 12 mahallede komisyon kurduk. Pinyanişî, Cîlo, Geliyê Dirîyan ve Doskî bölgesinde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gever halkı büyük bir katılımla Newroz'u kutlayacak. Bu yılki Newroz’u İmralı Adası'nda ağır tecritte tutulan Sayın Abdullah Öcalan’a, zindanlarda açlık grevinde olan tutsaklarımıza adayacağız” ifadelerini kullandı. 

DEM Parti Gever İlçe Eşbaşkanı Ercan Sevmez, Newroz'un bir direniş geleneği haline geldiğine işaret ederek, "Devrimci Kawa’nın zalim Dehaq’a karşı yaktığı ateş, çağdaş Kawalara kadar sürmeye devam ediyor. Bu yüzden Newroz Kürt halkının özgürlük ve direniş sembolüdür. Bu inanç ve kararlılıkla Newroz'u bu yılda da kutlayacağız” dedi. 

DEM Parti Gever İlçe Eşbaşkanı Filiz Saygı ise, Newroz’un Kürt halkı için "zulme karşı başkaldırı, direniş ve barışın sembolü" olduğunu ifade etti. Saygı, Newroz çalışmalarının büyük bir moral ve motivasyonla sürdüğünü belirterek, “Direniş alanında toplanıp Newroz ateşini hep birlikte gürleştireceğiz” dedi. MA