Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Kürtçe Eğitim İçin Kampanya Hazırlığı Yapıyor

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Kürtçenin eğitim dili olması için bir kampanya hazırlığında. ÖHD, kampanya kapsamında Meclis ve Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) resmi talepte bulunacak. Kampanya kapsamında hazırlanacak başvuru dilekçesi, hukuk örgütlerinin imzasına açılarak, toplanan imzalarla birlikte Meclis ve MEB'e başvuru yapılacak.

Anadilin Varlık Meselesi Olduğu Vurgulandı

ÖHD üyesi avukat Baran Elma, anadilin varlık meselesi olduğunu vurguladı. Elma, "Böyle düşününce hiç şüphesiz anadilin insanın varlığının bir parçası olduğunun farkına varıyoruz. Kimlikler de anadil çerçevesinde meydana gelir, anadilsiz bir kimlik de olmaz. Bu açıdan biz anadile çok önem veriyoruz ve bu çerçevede çalışmalarımızı pratikleştiriyoruz. Anadil bilincini daha çok öne çıkarmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Meclis ve MEB'den Talep Edilecek

Kürtlerin anadilde eğitim hakkını savundukları ifade eden Elma, Türkiye'de resmi sistemde Kürtçenin tanınmadığını hatırlattı. Elma, "Meclis’te dahi de bazı milletvekilleri Kürtçe konuşunca 'Bilinmeyen dil' olarak kayıtlara geçiyor. Biz de Kürtçenin bu durumu niye devam etsin ki, dedik. Daha sonra MEB ve Meclis'e bir dilekçe göndermeye karar verdik. Bu şekilde bir kampanya başlattık. Diğer hukuk örgütleriyle de bağlantıya geçtik. Kapsamlı şekilde hazırladığımız dilekçe için hukuk örgütlerinden imza toplayacağız. İmza süreci bitince de resmi makamlara dilekçemizi sunacağız" ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Tunç, hasta mahpus Yakınlarıyla Buluştu Adalet Bakanı Tunç, hasta mahpus Yakınlarıyla Buluştu

Anadilde Eğitim İnsan Hakkıdır

Kürt çocuklarının evde konuştuğu dille okulda kullanacakları dilin aynı olmasını istediklerini belirten Elma, "Bu da Kürt çocuklarının aslında okul ve ev arasındaki dillerinde bir sorun yaratmayacaktır. Ayrıca çocuklar asimilasyon politikalarını uygulayan bu sistemden kurtulacak. Bir de anadilde eğitim bir insan hakkıdır ve herkesçe tanınmalıdır" şeklinde konuştu.

MA / Ömer İbrahimoğlu