Kayyımın Uygulamaları: AKP Üyelerinin Çocukları Özel Kalemden Memur Yapıldı Kayyımın Uygulamaları: AKP Üyelerinin Çocukları Özel Kalemden Memur Yapıldı

Adana'da  irade gaspına karşı nöbet eylemi bugün de sürdürüldü.  Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Adana İl Örgütü, kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleriyle birlikte Seyhan ilçesine bağlı Barbaros Mahallesi Çarşamba Caddesi üzerinde bulunan bir çocuk parkında bir araya gelip, irade gaspının son bulması çağrısında bulundu. Kentte, eylem ve etkinlik yasağı olmamasına rağmen polis nöbet eylemini engellemeye çalıştı. Etkinliğin "yasak olduğunu" iddia eden polis, kitlenin dağılmasını istedi. Polisin engelleme girişimine rağmen kitle park içinde oturma eylemi gerçekleştirdi.
 
'İRADE GASPINA SON VERİN'
 
Polisin çembere aldığı kitle, "Belediye bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz" dövizleri taşıyıp, sık sık "Bijî berxwedana zindanan", "Hırsız kayyım Hakkari'den defol", "Kayyım halka hesap verecek", "Her yer Hakkari her yer direniş" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları atıp, direniş ezgileri seslendirdi. DEM Parti Adana İl Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, yangın felaketinde hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyip, DEDAŞ'a dair iddiaların araştırılmasını istedi. Aydemir, iktidara bir an önce irade gaspından vazgeçme çağrısında bulundu. Aydemir, iradeleri için sokakta olup mücadele edeceklerini vurgulayarak bundan sonra her Cumartesi saat 18.00'de Beşocak Meydanı'nda olacaklarını belirtti. 
 
Oturma eylemi alkış ve sloganlarla son buldu.
 
WAN
 
Wan Büyükşehir Belediyesi önünde başlatılan nöbet eylemi 3’üncü gününde devam etti. Eyleme MEBYA-DER, TUHAY-DER, DEM Parti Wan milletvekilleri, DBP, TJA, DEM Parti il örgütleri, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Eylemin yapıldığı alana “Kayyıma ve faşizme geçit yok, halk iradesini tanıyın” ve “Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz” yazılı pankartlar asıldı.
 
3 TEMMUZ'DA HEYET COLEMÊRG'E GİDECEK
 
DEM Parti Wan İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, Mêrdîn ve Amed'te çıkan yangında hayatını kaybedenleri andı. Yaşanan felaket karşında devletin aynı politikasını sürdürdüğünü belirten Dilekçi, "Partimiz yaşanan ağır olay karşısında her zaman üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirerek olayın ilk gününden bu yana dayanışmasını sürdürüyor" dedi. Kayyıma karşı belediyeler önünde  başlattıkları eylemlerin farkı bir formatla sürdüreceklerini ifade eden Dilekçi, “Partimizin yetkili  MYK'sı tarafından alınan karar ile  3 Temmuz tarihinde partililerden oluşan bir heyet Colemêrg'e gidecek.  Her kentin  kendi özgünlüğüne göre eylem etkinliklerimiz sürecek” diye konuştu.
 
MERSİN
 
Akdeniz Belediyesi önünde sürdürülen nöbet eylemi 19’uncu gününde devam ediyor. Nöbete birçok siyasi parti, sendika temsilcisi ve çok sayıda yurttaş katıldı. “Kayyım halkın iradesine gasptır. Demokrasiye vurulmuş darbedir” pankartının açıldığı eylemde, “Bijî berxwedana Colemêrg’ê” sloganı atıldı. Eylem, Kürdistan’ın birçok noktasında devam eden yangınlarda hayatını kaybedenlerden dolayı müziksiz geçti.