Emeklilerin yarıdan fazlası 10 bin lira aylıkla sefalet ücretine mahkum edilirken, yerel seçim öncesi seyyanen zam ve ikramiyenin 5 bin liraya çıkartılması beklentisinin hayata geçmedi. Emekliye verilecek bayram ikramiyesinin 2 bin liradan 3 bin liraya çıkarılmasını öngören düzenlemeyi de içeren 8. Yargı Paketi, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

8'inci yargı paketiyle birlikte ikramiye düzenlemesini de yasalaşmasının ardından

'ARTMAMIŞ TAM AKSİNE AZALMIŞ'

Komisyonda söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Musavat Dervişoğlu, 2018'de bin liralık ikramiyenin 217 dolara denk geldiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

Resmi Gazete'de duyuruldu: Mevduat hesapları için zorunlu karşılık oranları yükseltildi Resmi Gazete'de duyuruldu: Mevduat hesapları için zorunlu karşılık oranları yükseltildi

"2018 yılında 1000 lira olarak ödenmeye başlanan ilk bayram ikramiyesinin 217 dolara karşılık gelirken teklifte yer alan 3 bin liralık bayram ikramiyesinin sadece 97 dolara denk geliyor. 2018 yılında ödenen 1000 liralık bayram ikramiyesiyle 25 kilo kıyma alınırken teklif edilen 3 bin liralık tutarla ancak 7,5 kilogram kıyma alınabilmekte. Kısacası dolar olarak azalan bayram ikramiyesinin TL bazında da alım gücü düşmüştür. Bu itibarla ilgili komisyonda teklif edilen rakam çok yetersiz kalmakta. Görünen ve anlaşılan odur ki emekli ikramiyesi artmamış, tam tersine azaltılmış."