Hakkari'de Şemdinli'ye 20 kilometre uzaklıktaki Kayalar köyünde dedelerinden kalma geleneği sürdüren gençler, bu kış mevsiminde de dişbudak ağacından kendi imkanlarıyla hazırladıkları tahtaları yanlarını alıp 3 kilometre yürüyerek 1700 rakımlı Beran Tepesi’ne çıktı.

Gençler, zirvede kısa bir mola verdikten sonra tahtayı, kayış ve iple ayaklarına sabitleyip kayarak köyün yakınına kadar indi.

GENÇLERLE BİRLİKTE KAYDI

Gençlerle birlikte kayak yapan 12 çocuk babası Bekir Avcı, dedelerinden kalma geleneği günümüzde de sürdürdüklerini belirtti.

Avcı şöyle konuştu:

"Her kış mevsimi kendi yaptığımız tahta kayaklarımızla kayıyoruz. Tüm kayakseverleri buraya davet ediyoruz. Köyümüze kayak merkezi istiyoruz. Burası kayak yapmaya çok elverişli bir yer. Ben de gençlerle birlikte kayarken zevk alıyorum.

20 yaşımdan beri tahtalarla yaptığımız kayaklarla Beran Tepesi’ne çıkıp karda kayak yapıyoruz. Yaklaşık bir saat yürüyerek tepeye ulaşabiliyoruz. İnişimiz de 2 dakika sürüyor. Herkesi buraya davet ediyoruz. Gelsinler tahta kayaklarla kayak yapmanın zevkini yaşasınlar."

‘BURAYA KAYAK MERKEZİ YAPILMASINI İSTİYORUZ’

Komşu Olgunlar köyünde ortaokulda fen bilimleri öğretmeni olan Hüsamettin Eren de gençlere eşlik edenler arasındaydı.

50 bin lira maaş ve ev imkanı.. çalışacak çoban bulamıyorlar 50 bin lira maaş ve ev imkanı.. çalışacak çoban bulamıyorlar

“Bu köyde 7’den 70’e herkes tahtalarla kayak yapıyor" diyen Eren, şunları söyledi:

Köyün gençleri burada eğlenceli vakit geçiriyor. Kışın tek sosyal aktivitemiz tahta kayaklarla tepelere çıkıp karda kayak yapmak oluyor.

Dişbudak ağacında yaptığımız bu tahta kayaklarla bu geleneği yaygınlaştırmak istiyoruz. Yüksekova ilçesinde milli sporcularımız var. Bu bölgenin gençleri çok yetenekli. İmkan verildiği zaman büyük başarılar elde ediyorlar. Buraya bir kayak merkezinin yapılmasını istiyoruz." DHA

Semdinlili Gencler Kendi Yaptiklari Tahta Kayaklarla Kayiyor 5094 Dhaphoto8 860X505256855 860X505