Bakanın Açıklaması: EYT Statüsüne Geçecek Kişi Sayısı Ne Kadar Artacak? Bakanın Açıklaması: EYT Statüsüne Geçecek Kişi Sayısı Ne Kadar Artacak?

Merkez Bankası Başkanı Karahan, Enflasyon İle İlgili Açıklamalarda Bulundu

Karahan, "Enflasyon görünümünde belirgin bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikasını sıkılaştıracağız" dedi. Merkez Bankası'nın 92'nci Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı, Bankanın İdare Merkezi'nde yapıldı. Merkez Bankası Başkanı Karahan toplantıda yaptığı konuşmada, para politikasının gidişatını enflasyonun belirleyeceği, gerekirse yeni faiz artışlarına gidilebileceği mesajını verdi.

Mart Ayı Enflasyonu ve Finansal Koşullar

Martta aylık enflasyonun ana eğiliminin, devam eden zayıflamaya rağmen öngörülerinden yüksek çıktığını bildiren Karahan, tüketim malı ve altın ithalatındaki seyir cari dengedeki iyileşmeye katkı verirken, yakın döneme ilişkin diğer göstergelerin yurt içi talepte direncin sürdüğüne işaret ettiğini söyledi. Karahan, marttaki politika adımlarının etkisiyle finansal koşulların önemli ölçüde sıkılaştığını, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerini yakından izlediklerini belirterek, "Bu doğrultuda nisandaki toplantımızda parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizini sabit tutmakla birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşumuzu koruduğumuzun altını çizmek isterim" dedi.

Gelecek Para Politikası Duruşu

Karahan, para politikasının geleceğine ilişkinse şunları söyledi: "Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı düşüş sağlanıp, enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşumuzu sürdüreceğiz. Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşunu sıkılaştıracağız."

Bu açıklamalarla birlikte, Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele konusundaki kararlılığını ve gerektiğinde sıkı para politikası uygulamaya devam edeceğini vurgulayan Karahan, piyasa ve ekonomi aktörlerine önemli mesajlar vermiş oldu. artıgerçek