İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve Belediye Başkan adayı Turhan Çömez, arsa satışlarına ilişkin Dereören ve Eymür Mahalleleri'nde incelemelerde bulundu. AKP'li vekil sanılan Çömez'e arsa satışının detayları anlatıldı.

Kanun, 2014'te Çıkarıldı

30 Mart 2014'te, AKP hükümeti 6360 sayılı kanunla Türkiye'deki büyükşehir belediyelerinin sınırlarını il mülki sınırları olarak genişletti. Bu değişiklikle, büyükşehir sınırları içinde kalan köylerin tüzel kişilikleri sona erdirilerek mahalleye dönüştürüldü. Bu durum, köylerde yaşayan vatandaşların mülkiyet hakları üzerinde büyük bir tehdit oluşturdu.

Köylülerin Arazi Devri ve Satışı

Köylere ait mera arazileri, bu yasal düzenlemeyle birlikte belediyelere ve hazineye devredildi ve sonrasında bu araziler yok pahasına satılmaya başlandı. Bu süreç, tarım ve hayvancılığın ciddi bir darbe almasına neden oldu. Üretimin azalmasıyla birlikte Türkiye, ithalata daha fazla bağımlı hale geldi.

AKP'li Sandılar, Satışı Anlattılar

Balıkesir’in Havran ilçesine bağlı Dereören ve Eymür Mahallesi'ndeki 200 dönümlük mera arazisi, 2019 yerel seçimlerinden sonra belediye meclisi kararıyla satıldı. İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve Belediye Başkan Adayı Turhan Çömez, satışın detaylarını öğrenmek için meclise soru önergesi verip arazinin peşine düştü.

Çömez, ziyaretinde Türkçe bilmeyen bir bekçi tarafından karşılandı ve bekçi ile Arapça konuşarak araziyi satın alanların Mısırlı olduğunu öğrendi. Bekçi, Çömez'i AKP'li bir vekil sanarak, araziyi satın almalarını sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve AKP'ye minnettar olduklarını ifade etti.

Vatandaşlık Alabilmek İçin...

Telefonla konuştuğu bir kişi, araziyi satın alan Mısırlı Emir Ali'nin İstanbul'da olduğunu ve burada hayvancılık yapmayı planladığını belirtti. Bu kişi, arazi alabilmek ve vatandaşlık elde etmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Genel Başkanı olduğu AKP'ye oy vereceklerini söyledi.

Devlet Bahçeli'nin Meral Akşener'e Tavsiyesi: Partinin Liderliğine Devam Et Devlet Bahçeli'nin Meral Akşener'e Tavsiyesi: Partinin Liderliğine Devam Et

"Coğrafyamızı Peşkeş Çekenlere Lanet Olsun"

Telefon konuşmasının ardından açıklama yapan Çömez, yaşananlara "Kaz Dağları’nın eteklerindeki bu arazi Mısırlılara peşkeş çekildi. Kuvayi Milliye ruhunun filizlendiği bu coğrafyanın bu topraklarını başkalarına peşkeş çekenlere lanet olsun. Köylü kan ağlarken, hayvanlarını otlattıkları alanlar Araplara satılırken Araplar da Tayyip Erdoğan’a 'Allah razı olsun' diye dua ediyor. Ağlanacak halimize gülüyoruz. Bunların tek tek hesabın soracağız" sözleriyle tepki gösterdi. Kaynak