- 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlere 50 gün kaldı. Sıklıkla gündeme gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite diplomasıyla ilgili tartışmalara İletişim Başkanlığı da katıldı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hürriyet gazetesi aracılığıyla bazı belgeler paylaştı. Paylaşılan belgeler arasında Erdoğan’ın üniversite mezuniyet belgesinin yanı sıra mezunlar defteri, askerlik şubesine yazılan yazı ve okul kayıt defteri gibi resmi evraklar da yer aldı.

ASKERLİK ŞUBESİYLE YAZIŞMA

Altun, fakülte sekreterliğiyle Rize Askerlik Şubesi Başkanlığı arasındaki bir yazışma olduğunu öne sürdüğü bir belge de açıkladı.

Hürriyet, belgenin fakülte sekreteri Kamuran Orhan imzasıyla askerlik şubesine gönderilen 3 Nisan 1981 tarihli bir yazı olduğunu, okulun 2443 numaralı öğrencisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mezuniyetinin bildirildiğini öne sürdü.

6.jpgFakülte sekreterliğiyle Rize Askerlik Şubesi Başkanlığı arasındaki bir yazışma olduğu öne sürülen belge
GEÇİCİ MEZUNİYET BELGESİ

Altun’un açıkladığına göre Erdoğan’a bu okuldan verilen 678 no’lu ve 3 Nisan 1981 tarihli geçici mezuniyet belgesi dönemin dekanı Sinan Artan imzasını taşıyor. Aynı belgenin 677 sayılı olanında Erdoğan imzası ve el yazısıyla, “Geçici mezuniyet belgemin aslını elden aldım” ifadesinin yer aldığı görülüyor.


4.jpg

SINAVI KAZANDIĞINA DAİR BELGE

Altun, Erdoğan’ın İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni kazandığının belirtildiği 1974 tarihli bir belge de paylaştı.

1.jpg

MARMARA ÜNİVERSİTESİ'NDEN, ERDOĞAN'IN DİPLOMASI HAKKINDA 'SEHVEN' AÇIKLAMASI

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, üniversitenin önceki paylaşımında sehven 440-687 olarak açıklanan ancak kurum kayıtlarında 440-678 nolu kaydı taşıyan geçici mezuniyet belgesinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teslim edilen ve bilahare diplomanın tesliminde geri alınan ikinci nüsha olduğunu bildirdi.

Rektörlükten yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının paylaştığı 440-677 nolu belgenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a geçici mezuniyet belgesinin teslim edildiğine dair şahsi imzasını havi geçici mezuniyet belgesinin birinci nüshası olduğu belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Üniversitemizin paylaşımında sehven 440-687 olarak açıklanan ancak kurum kayıtlarında 440-678 nolu kaydı taşıyan belge ise Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teslim edilen ve bilahare diplomanın tesliminde geri alınan ikinci nüshasıdır. Dolayısıyla ortada tek bir belge değil, aynı hususu düzenleyen iki nüshalı belge niteliği söz konusudur.

Yukarıdaki açıklamalarımıza konu sayıların birbirlerine yakınlığı neticesinde hata sonucu yer değiştirilerek yazıldığı, dolayısıyla belge numarasının 440-678 yerine 440-687 olarak paylaşıldığı fark edilmiştir."

NE OLMUŞTU?

Eski YÖK Yusuf Ziya Özcan geçtiğimiz günlerde Erdoğan’ın diploması konusunda sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Recep Tayyip Erdoğan, üniversite diploması olmadığı için Cumhurbaşkanı olamaz. Halk, AKP’nin Cumhurbaşkanı adayının kim olduğunu merak ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

Daha sonra Erdoğan'ın diplomasını görev zamanında araştırdığını ancak bulamadığını belirten Özcan, "Neden basınla, kamuoyuyla paylaşmadınız sorusuna ise şöyle yanıt vermişti:

“Bu YÖK başkanının işi değil ki. Ben sadece merakımdan araştırdım. Herkes diplomayı konuşuyordu. Hiçbir YÖK başkanı 'acaba Cumhurbaşkanı’nın diploması var mıdır, sahte midir' diye merak edip araştırmaz. Ben kişisel merakımdan araştırdım”

Özcan'ın açıklamalarının ardından İyi Parti'li Aytun Çıray, YÖK' dilekçe vererek, Erdoğan'ın diplomasının kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

Selahattin Demirtaş: Eğer Faşist Bir Siyasetçi Olsaydım, Yargı Beni Korurdu Selahattin Demirtaş: Eğer Faşist Bir Siyasetçi Olsaydım, Yargı Beni Korurdu

Marmara Üniversitesi, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi yeniden gündeme gelen diplomasıyla ilgili “Ben merak ettiğim için gayri resmi olarak meseleyi sordurdum. Konu ile ilgili Marmara Üniversitesi’nde hiçbir kayıt olmadığını söylediler” şeklindeki ifadelerini yalanladı.

Diplomaya dair kütük ve diploma numarasının paylaşıldığı açıklamada “Görsel ve yazılı basın ile sosyal medyada ortaya atılan iddiaların hiçbir hukuki ve resmi bir dayanağı yoktur” ifadeleri kullanıldı ve şöyle dendi:

"Sayın cumhurbaşkanımızın üniversite yıllarında aldığı bütün derslerin dökümünü ve başarı notlarını havi transkript belgeleri, öğrenci fişleri, dilekçeleri, fotoğrafları, askerlik tehiri ve mezuniyet kayıtları gibi olağan öğrencilik ve mezuniyet işlemlerine ilişkin belgeler, diğer mezunlarımızınki gibi üniversitemizde muhafaza edilmektedir."