İzmir'in Buca ilçesinde bulunan Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklular, tecrit politikaları, farklı bloklarda tutulmaları ve diğer hak ihlallerine karşı 15-19 Haziran'da bir koğuşu 2 defa ateşe verdi. Koğuş yakma eylemine katılan tutuklular, aynı kampüs içerisinde yer alan İzmir Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne sevk edildi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk’tan oluşan heyet, söz konusu duruma dair 23 Haziran’da cezaevi savcısı ve tutuklularla görüşme gerçekleştirdi. Heyette yer alan İHD İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu Sözcüsü Nehir Bilece, koğuş yakma protestosuna katılan ve yan koğuşlarda bulunan tutuklularla görüştüklerini aktardı.

Milli Eğitim Bakanı Tekin'den duyuru: 20 bin öğretmen ataması için ne zaman planlanıyor? Milli Eğitim Bakanı Tekin'den duyuru: 20 bin öğretmen ataması için ne zaman planlanıyor?

RELATED VİDEO
Play Video
'TEK BAŞLARINA TUTULUYORLAR'

İHD İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu Sözcüsü Nehir Bilece Bilece, "Görüştüğümüz tutuklular, cezaevi idaresi ile yaptıkları görüşmelerde sürekli oyalandıklarını ve yoğunlaşan tecrite karşı koğuş yakma eylemi gerçekleştiklerini aktardı. Cezaevi idaresinin, kanunların tutuklulara verdiği hakları kullandırmadığını gördük” diye belirtti. Koğuşlarını ateşe veren tutukluların sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Bilece, tutukluların sevk edildikleri cezaevinde tek başlarına tutulduğunu aktardı.


Bilece, diğer tutukluların da tecrit politikalarını slogan atarak ve kapılara vurarak protesto ettiğini söyledi. Söz konusu eylemlere katılan tutuklular hakkında soruşturma açıldığını ifade eden Bilece, tutuklulardan sözlü savunma istendiğini ancak tutukluların sözlü savunma yapmadıklarını kaydetti. Bilece, "Mahpusların hak ihlallerinin çözümüne ilişkin yaptıkları her şeyin disiplin cezası olarak sonuçlanması, baskının artması kötü muameledir” dedi.

'CEZASIZLIK İHLALLERİ ARTTIRIYOR'

Cezaevlerinde uzun süredir tecrit politikasının devam ettiğine dikkati çeken Bilece, "Hastane sevkleri, aramalarda yaşanan hak ihlalleri, yemek ve su gibi birçok uygulamada idarenin keyfi uygulamaları sürüyor. Siyasi mahpuslar denetimli serbestlik haklarında ayrımcılıklara uğruyor" dedi. Bu uygulamaların son bulması için çalışmalarını sürdüreceklerini vurgulayan Bilece, "Cezaevi yönetimi, Adalet Bakanlığı ve Meclis ile raporlarımızı paylaşmaya devam edeceğiz. Bu keyfi uygulamalardan vazgeçilmesi gerekiyor. Bu yaşananların sorumluları her kimse hem adli hem de idari soruşturmanın başlatılması gerekiyor. Cezasızlık politikaları hak ihlallerini artırıyor” diye konuştu. (MA)