- Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 5’inci Olağanüstü Kongresi'ni Ankara Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirdi.

DBP delegasyonun yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda kişi kongreye katıldı. Kongrenin yapıldığı salona, “Kürt gençliği Ortadoğu Rönesans’ının öncüsüdür” ve “Siz yıktıkça biz kadınlar yeniden inşa edeceğiz” pankartları asıldı.

CHP Sözcüsü Yücel'den MHP'li Yalçın ve Yönter'e Sert Eleştiri: "MHP'nin Yüz Karası, İki Yük" CHP Sözcüsü Yücel'den MHP'li Yalçın ve Yönter'e Sert Eleştiri: "MHP'nin Yüz Karası, İki Yük"

Kongre, divan üyelerinin seçilmesiyle başladı. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu yapıldı ve sonrasında “Şehîd namirin” sloganları yükseldi. Divan Başkanı Bedriye Yorgun, mücadelenin seçim süreçlerinden ibaret olmadığına dikkat çekerek, seçimlerdeki eksikliklere dair özeleştirinin önemine vurgu yaptı.

RELATED VİDEO
Play VideoGÜNÜN YAZARLARI
'TECRİDE KARŞI MÜCADELEYİ BÜYÜTMEMİZ GEREKİYOR'

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride değinen Yorgun, uluslararası kurumların mutlak tecridi meşrulaştırdığını ve bu yönde hareket ettiğini dile getirdi. Yorgun, "İmralı’da dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir sistem var. Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması konusundaki mücadeleyi büyütmemiz gerektiğini belirtmek gerekiyor” dedi.

DBP Eş Genel Başkan vekili Zekiye İlbasan, önümüzdeki süreçte 3’üncü yol siyasetinin inşa edilmesinin zorunlu olduğunu ifade etti. Eş Genel Başkan vekili Faruk Tatlı ise, Öcalan üzerindeki tecridin tüm Ortadoğu halklarına yansıdığını ve Öcalan’ın fiziksel özgürlüğünün sağlanması gerektiğini vurguladı.


‘BU TOPRAKLARA BARIŞI GETİRECEĞİZ’

HDP Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu, hiçbir dönemde umutsuz olmacaklarını vurguladı. Sinemillioğlu, "Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki nereden tutsak elimizde kalan bir yerdeyiz. Haksızlıklar, adaletsizlikler bitmiyor. Buna karşın bütün umudumuzla ve yüreğimizle mücadelemize ve yolumuza devam ediyoruz. Bütün sonuçlara rağmen zoru başaracağız ve bu topraklara barışı getireceğiz. Bu ülkede Kürt sorunu çözülmeden asla demokrasi ve barış gelmez" ifadelerini kullandı.

Katılımcıların konuşmasının ardından bazı delegelerin önerisiyle Karar Komisyonu kuruldu. Faaliyet raporunun okunmasının ardından öneriler alındı. Delegelerden bazıları, Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi’nden (Yeşil Sol Parti) dün istifa eden Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır'ın yeniden eş genel başkanlığı seçilmesini önerdi. Önerge, oy birliğiyle kabul edildi. Böylece Aydeniz ve Keskin yeniden eş genel başkan seçildi. (MA)