Hakkari'de cisim patlaması sonucu bir çoban hayatını kaybetti Hakkari'de cisim patlaması sonucu bir çoban hayatını kaybetti

Kurban Bayramı nedeniyle Esendere, Derecik ve Üzümlü Sınır Kapıları'nda akraba ziyaretleri ve tatil için gelip gidenler büyük yoğunluk yaşıyor. Tekin, bu yoğunluğun, tatil için Hakkari'ye gelmeyi planlayan turistlerin çoğunun seyahatlerini iptal etmelerine neden olduğunu belirtti.

Akraba ziyaretleri ve turist hareketliliği ekonomiyi canlandırıyor 

Bayram arifesinde günübirlik İran ve Kürdistan’a gidip gelenler ile Hakkari'ye gelen turistler, yerel piyasayı canlandırıyor. Bölgenin güçlü akraba ilişkileri, gelenekleri ve 9 günlük bayram tatili nedeniyle bu dönemde yoğun bir hareketlilik yaşanıyor. Ancak, sınır kapılarındaki yoğunluk, bu hareketliliği zorlaştırıyor.

Yetkililere çağrı: Giriş çıkışlar hızlandırılmalı 

Tekin yetkililere çağrıda bulunarak, sınır kapılarındaki yoğunluğun düşürülmesi için acilen önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Başkan Tekin, giriş çıkışların hızlandırılması ve bayram nedeniyle sınır kapılarının daha esnek olması, halkın genel beklentisi olduğunu belirtti. Ayrıca, Derecik Sınır Kapısı'nın bayram tatilinde açık olmasının da beklendiğini ifade etti.

Kaynak: Yuksekovahaber