HDP, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) hak ihlali kararı verdiği eski eş genel başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın Eylül ayına kadar serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını duyurdu.

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) tarafından yapılan açıklamada HDP'nin tutuklu durumda bulunan eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmaması durumunda Türkiye'nin yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalacağı ifade edildi.

HDP tarafından yapılan açıklamada Türkiye'nin uluslararası sözleşmelere imza attığı ve üyesi olduğu kurumların konuya dair uyarılarının bulunduğuna dikkat çekildi.

Azerbaycan’dan Çukurca dağlarına uzanan vatan nöbeti Azerbaycan’dan Çukurca dağlarına uzanan vatan nöbeti


Halkların Demokratik Partisi tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Türkiye'nin altına imza attığı uluslararası sözleşmeler ve üyesi olduğu kurumların tüm uyarılarına rağmen AKP yargısı önceki dönem Eş Genel Başkanlarımız Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve rehin tutulan arkadaşlarımızı serbest bırakmıyor. Şimdi de Eylül ayına kadar serbest bırakılmamaları durumunda Türkiye yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Rehine siyasetinden vazgeçin arkadaşlarımızı serbest bırakın!"

AVRUPA KONSEYİ: DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ DERHÂL SERBEST BIRAKILMALI

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi yayınladığı karar metninde Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın derhâl serbest bırakılması çağrısını yineledi. Komite, Demirtaş'ın tutuklanmasıyla çoğulcu siyasi atmosferin daraltılmasının hedeflendiğini vurguladı.