Hakkari’nin sevilen simalarından “Cane” anne hayatını kaybetti Hakkari’nin sevilen simalarından “Cane” anne hayatını kaybetti

Bir hafta önce İstanbul ve Çanakkale gezisine çıkan öğrenciler, Hakkari’ye döndü. Yapılan gezi ile ilgili açıklamada bulunan Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, gelecek planları yapan gençlere, üniversite tercihlerinde yol haritası olacak bir gezi hediye etmekten mutluluk duyduğunu;

amaçlarının, gençlerin moral ve motivasyonlarını artırmak ve büyük şehirlerdeki gözde üniversiteleri ziyaret ettirerek, gençleri, buralara özendirmek, olduğunu söyledi.

Çelik açıklamanın devamında şunları ifade etti ‘’Güzel Sanatlar Lisemizin öğrencileri, bu geziyle kendi alanlarında en iyi olan üniversiteler hakkında, bilgi sahibi oldular. Hakkari il ve ilçelerinde ikamet eden ve şehir dışına hiç çıkmayan öğrencilerimizin, bu tür gezilere katılmalarını sağlayarak yeni ufuklar kazanmalarını, çok önemsiyorum.

Güzel Sanatlar Lisesi son sınıfında okuyan 35 öğrencimizi, 1 yönetici ve 4 öğretmen eşliğinde, uçakla yollayarak İstanbul ve Çanakkale’de konaklamalarını sağladık. Çocuklarımız, oralarda güzel anılar edindiler ve inanıyorum ki bu anılar, yavrularımızın hayatında özel bir yer tutacaktır.

İstanbul ve Çanakkale Valilikleri ile bu illerimizin İl Milli Eğitim Müdürlüklerine de teşekkür ediyorum, çocuklarımızı orada sahiplendiler.Hakkari Valiliği ve Hakkari Belediye Başkanlığı olarak ildeki öğrencilerin istedikleri hedeflerine ulaşmalarını, aileleri ve ülkelerine değerli bir insan olarak geleceklerini kazanmaları adına, destek ve katkı vermeye devam edeceğiz.

Sıklıkla belirtiyor ve altını çiziyorum, en nitelikli alanımız ve uğraşımız eğitim; çünkü eğitim insandan başlayarak toplumu ve geleceği şekillendiren en önemli ve bu anlamda asla ihmal edilmemesi gereken bir alan.

Ayrıca, insanın hem kimliğini hem de kişiliğini şekillendiren sevgili öğretmenlerimiz, unutulmayan kahramanlardır. İnanıyorum ki kadim ilimiz ve güzel ülkemizin yarınlarına, büyük katkılar sunmak için Hakkari eğitim camiası ve tüm eğitim paydaşlarıyla birlikte, öğrencilerimizi güçlü kılmak ve geleceğe hazırlamak adına, yoğun bir çaba içerisinde olacağız. Şüphesiz ki Valiliğimizin, Belediye ve bütün kamu imkânlarının hepsi, Hakkari’de yaşayan vatandaşlarımız için yani milletimizin her bir ferdi içindir.

Bu anlamda, sosyal belediyecilik uygulamasıyla tüm öğrencilerimizin, eğitimin her alanında başarılı olmalarına dönük bir çalışma planı ve süreci başlattık. İlk olarak il genelinde okuyan tüm 8 ve 12. sınıf öğrencilerimizi, gerçek sınav ortamlarında, sınav deneyimi yaşamaları için kazanım değerlendirme sınavına tabi tuttuk.

Milli eğitim yöneticileri, okul müdürleri ve öğretmenlerimizin desteği ve rehberliğiyle inanıyorum ki her bir öğrenci, bu sınavlarla kendilerini daha iyi gözlemleyecektir. Eğitim, uzun soluklu olduğu için neticeleri geç alınsa da bu senenin sonunda, çok daha önemli ve değerli kazanımlar elde edeceğimize olan umudumuz yüksek.

İnanıyorum ki Hakkari’miz, ülkemizin yoğun genç nüfusuna sahip olan her bir genciyle eğitim ve spor alanındaki birçok sınav, yarışma ve etkinliklerdeki başarı oranlarıyla örnek bir şehir olacaktır; çünkü Hakkari’miz, kadim medeniyet mirasıyla kültürel bir zenginliğin kentidir.

Bunu daha ileriye ve iyiye taşımak da bizlerin sorumluluğundadır. Bu doğrultuda, şüphesiz çok büyük katkı vereceklerine inandığım öğretmenlerimize büyük işler düşmektedir. Şüphesiz başarının karşılığını vermek ve ödüllendirmek, özellikle eğitim alanında olması gereken ve örnek alınması gereken bir tavırdır. Bizler de başarılı öğrencilerimizi, yurt içi ve dışı gezileriyle ödüllendirmeye devam edeceğiz,”

Geziye katılan lise son sınıf öğrencilerinden Melisa Elmas: "İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, Topkapı, Ayasofya, Sultanahmet ve Yerebatan Sarnıcı, boğaz turu, Çanakkale’de Truva Antik Kenti, Çanakkale Şehitliği ile Gelibolu Yarımadası’nı gezdik. Biz gençlere bu imkânı sunan başta Valimiz Ali Çelik’e ve İl Müdürümüz Nurettin Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Ziyaretten önce hangi üniversiteyi seçmeliyim hususunda, tereddütlerim vardı, şu anda ise tercihim daha net, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü,” dedi.

Bir diğer Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Saniye Ekici ise: “Benim gelecekte kaderimi etkileyecek kararlar için dönüm noktası diyeceğim bir gezi oldu. Bu gezinin düşünülmesi bile bize değer verildiğini hissettirdi. Sayın Valimizin bizlere jesti, çok büyük bir incelikti, yanımızda devletimizin varlığını hissettik. Kampüsteki öğrenci atmosferini hissetme şansını yakaladım.

Devlet üniversiteleri sağladıkları imkânlarla beni daha çok cezbetti. Dar gelirli aile çocukları için devlet okulları daha uygun imkânlar sunmaktalar. Çok iyi bir şekilde ağırlandık, İstanbul ve Çanakkale’nin üniversitelerini, tarihi ve turistik yerlerini görme şansımız oldu. Bu gezi ile üniversite okuma planı olmayan arkadaşlarım bile üniversiteli olmaya özenerek onlar da hırslandı,”dedi.