AKP, binlerce “seçmen” taşımasına rağmen 2019 Yerel Seçimlerinde kazanamadığı Colemêrg Belediyesi’ne 18 Ekim 2019 tarihinde ikinci kez kayyım atadı. İkinci kez kayyım atanan Colemêrg’te, Halkların Demokratik Partisi (DEM Parti) bu kez yüzde 80 oy hedefiyle Yerel Seçimlere hazırlanıyor. Halk oylamasıyla Viyan Tekçi ve Mehmet Sıddık’ı başkan adayı olarak belirlediği DEM Parti, yeni bir rekora imza atmaya hazırlanıyor. 

VİYAN TEKÇE: SORUNLARA ÇÖZÜM OLACAĞIZ

DEM Parti Eşbaşkan adaylarından Viyan Tekçe, 1995 yılında dünyaya geldi. Evli ve bir çocuk annesi olan Tekçe, siyasete ilk adımını Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Colemêrg İl Eşbaşkanlığıyla attı. Kayyım politikalarına karşı halk belediyeciliğini inşa edeceklerini dile getiren Tekçe, kayyım yönetimi nedeniyle halkın çöp, su, yol ve benzeri birçok sorunlarla karşı karşıya kaldığını, muhatap bulamadığı için mağduriyet içinde olduğunu söyledi. Tekçe, belediyeye geçtiklerinde öncelikle yaşamsal sorunlara çözüm olacaklarını belirterek, “Halkımız için gerekli en iyi yönetim türü ne ve nasıl ise, aktif olarak uygulamaları faaliyete geçireceğiz. Belediyemizi halkımızla birlikte şeffaf ve adil bir anlayışla hizmet edeceğiz” diye konuştu. 

‘KADIN VE KÜLTÜR MERKEZLERİNİ AÇACAĞIZ’

Kayyım atamalarıyla kentteki kadın, gençlik ve kültür kurumlarına saldırı olduğunu hatırlatan Tekçe, ilk icraatlarının kapatılan Binevş Kadın Dayanışma ve Feqiyê Teyran Kültür Sanat Merkezi’ni yeniden aktifleştirmek olduğunu söyledi. Tekçe, “Kurumlarımızı yeniden işlenir hale getirip, en iyi şekilde halkın yararına sunacağız. Kadınların istihdamı için sadece kadınların çalıştığı kent lokantaları oluşturacağız. Temel hedef ve projelerimiz gençler ve kadınlar üzerine geliştirici çalışmalar olacaktır” diye belirtti. 

‘AKP PARAYLA HALK İRADESİNİ SATIN ALAMAZ’

Hakkari'de Arslan ve Deniz çifti görkemli bir törenle dünya evine girdi Hakkari'de Arslan ve Deniz çifti görkemli bir törenle dünya evine girdi

Kentteki kayyım tahribatına karşı demokratik belediyeciliği inşa edeceklerini vurgulayan Tekçe, “Bu fikriyatla kadınların önünü açarak, kentin refaha kavuşmasını sağlayacağız” dedi. AKP adayının kamu kurum kuruluşlarını kullanarak, para dağıtarak halk iradesini satın alamayacağını dile getiren Tekçe, “Colemêrg halkı politik ve irade sahibi bir halktır. Halkımız en zor zamanlarında bile iradesini en net şekilde beyan etmiştir. Halkımız her zamanki gibi sandıklara giderek, gereken kişilere gerekli cevabı verecektir” ifadelerini kullandı. 

AKIŞ’IN HEP’TEN BUGÜNE 33 YILLIK MÜCADELESİ

Eşbaşkan adayı Mehmet Sıddık Akış, 1970 yılında Colemêrg’in Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Marûfan köyünde dünyaya geldi. Henüz 8 yaşında iken 1980-90 yılları arasında yaşanan köy yakmaları ve devlet baskısı nedeniyle doğup büyüdüğü köyden Colemêrg merkeze göç etmek zorunda kaldı. Colemêrg’te eğitim ve öğretimini sürdüren Akış, Kürt siyasi hareketine henüz 22 yaşında iken 1992 yılında Halkın Emek Partisi (HEP) Colemêrg’te il yöneticiliğiyle adım attı. Akış, HEP’in kapatılmasının ardından 1994 yılında kurulan Halkın Demokrasi Partisi’nde de (HADEP) yöneticilik yaptı. Akış, HADEP'in de kapatılması ve siyasi yasaklı olması nedeniyle yıllar sonra 2008 yılında kurulan Barış ve Demokrasi Partisi’nde (BDP) hem il başkanlığı hem de il eşbaşkanlığı, Demokratik Bölgeler Partisi’de (DBP) ise Colemêrg İl Genel Meclis üyesi görevinde bulundu. Akış, 33 yıllık mücadelesi boyunca defalarca gözaltına alınıp tutuklandı ve toplam 8 yıl boyunca cezaevinde kaldı. 

‘KAYYIM POLİTİKALARINA KARŞI ADAY OLDUM’ 

Kurdistan’da 1980-1990’lı yıllarında yaşanan köy boşaltmaları, faili meçhul cinayetler ve zulme karşı durmak ve çatışmalı ortamın barışla son bulması umuduyla aktif siyasete adım attığını dile getiren Mehmet Sıddık Akış, “Partimiz üzerinde son süreçlerde giderek ağırlaştırılan bir baskı söz konusu. Partimiz özelinde halkımıza karşı yürütülen kayyım sistemine karşı cevap olabilmek için aday oldum. AKP ve kayyım ortaklığıyla yürütülen kirli politikalar beni belediye eşbaşkanı olmaya itti. Halkımız için bir cevap ve direniş olabilmek için bu yola adım attık. Halk oylamasıyla seçilerek bu göreve layık görüldük. Ağır bir yük ve görevdir. Halkımıza sözümüz, bu ağır yükü layıkıyla yerine getireceğiz. Halkımızla birlikte, eşbaşkanlık modeliyle görevimizi şeffaf ve adil bir anlayışla yürüteceğiz” dedi. 

‘PLAN PROJELER HALK OYLAMASIYLA YAPILACAK’

Göreve geldikten sonra halkın sorunlarını çözeceklerini dile getiren Akış, gençler öncülüğünde mahalle meclisleri kuracaklarını söyledi. Akış, “İlk faaliyetler mahallelerde gençlik, kadın ve halk meclisleri oluşturmak olacak. Kurulan mahalle ve kent meclisleriyle plan ve projelerin kararlarını referandum yoluyla halkın oylamasına sunacağız. Halkımız için en temel ihtiyaç olan ne varsa faaliyete geçireceğiz. Kapatılan tüm gençlik, kültür, sanat, dil ve kadın kurumlarımızı tekrar faaliyete geçirerek, demokratik ve halkçı bir belediye inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘HALKI KİRLİ SENARYOLARLA KANDIRAMAZLAR’

Halkın AKP’nin oyunlarına sandıklara cevap vereceğini söyleyen Akış, “Colemêrg halkını oyunlarla kandıramazlar. Çünkü Colemêrg halkı tarihi ve kültürü açısından politikleşmiş bir halktır. Kayyım da o dönem şu anki AKP adayı gibi paralar dağıttı, devletin tüm olanaklarını kullandı. Ama sonuç olarak Colemêrg halkı tüm bu olanakları elinin tersiyle iterek, iradesine sahip çıktı” ifadelerini kullandı. 

‘HALK REKOR OYLA OYUNLARI BOŞA ÇIKARACAK’

Colemêrg’in seçimlerde rekor oy alacaklarını vurgulayan Akış, “Halkımız, kayyımı da partisini de çok iyi bilip tanıyor. Bu halk kime oy vereceğini gayet iyi biliyor. Kayyım tarafından halka yapılan bir hizmet varsa bile, bu halk yararına değil, yandaşlarına rant, çıkar ve menfaat, amaçlı olduğunu biliyoruz. Kayyımların mantığında ‘halk için ne yapabiliriz’ düşüncesi yoktur” dedi.

‘GASP EDİLEN HER ŞEYİ GERİ ALACAĞIZ’

Kayyımların kentin su sorunun dahi çözmediğini ifade eden Akış, “Şu an Colemêrg’te 1999 yılında Hüseyin Yavuz ve 2009 yılında DTP’li Fadıl Bedirhanoğlu tarafından getirilen su şebekesi kullanılıyor. Kayyımlar su şebekelerine tek bir damla su bile ilave etmemişlerdir. Halkın gidip oturduğu, annelerin rahat bir nefes aldığı Bayê Kalesi şu an kayyımlar tarafından askeri alanlara verilmiş ve kolluk güçleri tarafından bu tür tarihi yerler gasp edilmiş durumda. Kayyımlar, halkın iradesini gasp etmekle yetinememiş, adeta tarihini, kültürünü, dilini, sanatını ve kentin tamamını gasp etmiş. Halkımız iyi bilsin ki, bizden alınan ve gasp edilen her şeyi tekrar geri alacağız ve halkımızın hizmetine sunacağız” dedi. 

KENT İÇİN TEMEL İHTİYAÇ OLAN PROJELER

Projelerini anlatan Akış, şunları söyledi: “Kent genelinde 7-8 kadın taziye evleri kuracağız. Kentte bulunan çevre yolu üzerine yaşam alanlarının yoğun olduğu bölgelerde alt veya üst geçitler yapacağız. Su sorunun çözüme kavuşması için gerekli çalışmaları belediyeye gider gitmez başlatacağız. Çocuklar ve aileleri için yeşil alanları arttıracağız. Yeşil alanları çoğaltacağız.”

‘HALKIMIZLA KENTİMİZİ YÖNETECEĞİZ’

Akış, “Halkımıza her konuda açık olacağız. Herkesin gönlü rahat olsun, şeffaf ve demokratik bir anlayışla kentimizi yöneteceğiz. Halkımızın istek ve taleplerini esas alarak, kent adına bir ihtiyaç olan bir projeyi halkın oylamasına sunarak hayata geçireceğiz” diye konuştu. 

MA / Mazlum Engindeniz