İstanbul Alibeyköy'de Özel Eyüpsultan Final Akademi Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Oktugan, dün okuldaki odasında, 5 ay önce uzaklaştırma cezası almış bir öğrenci tarafından silahla vurularak katledildi.

Hakkari Eğitim - Sen Şubesi de eski belediye binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla 10 Mayıs Cuma günü iş bırakma kararı aldı.

Burada açıklamayı okuyan Eğitim - Sen şube sekreteri Erol Taş," İstanbul'un Eyüp ilçesinde bulunan özel bir okulda görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan emekli öğretmen İbrahim OKTUGAN bir öğrencisi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı sonrasında hayatını kaybetmiştir" dedi. 
Taş sözlerini şu şekilde sürdürdü; Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta, iş yerlerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusunun uzun süredir okullarımızı da sarmalamış olması çok sayıda meslektaşımızın şiddetin hedefi haline gelmesine neden olmaktadır. 
Öncelikle kabul etmek gerekir ki okullarımızın sık sık şiddet haberleriyle gündeme gelmesinde başta Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)olmak üzere tüm yetkililerin, hatta toplumun tüm kesimlerinin sorumluluğu vardır. 

Toplum olarak hayatımızın her aşamasında yer alan şiddet olgusu, eğitim kurumlarını, okullarımızı ve öğretmenlerimizi de hedef almış durumdadır.

Hakkari'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı töreni düzenlendi Hakkari'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı töreni düzenlendi

Yaşanan bu şiddet olayları adeta bir bakanlık politikasına dönüştürülen eğitim emekçilerinin
İtibarsızlaştırılmasından ayrı düşünülemez. Son on beş günde bile yaşanan üç olay gerçekleri açığa 
çıkarmaktadır. 25 Nisan 2024 tarihinde İstanbul Maslak’ta Prof. Ali Kemal Yiğitoğlu Ortaokulunda 
bir velinin kadın öğretmeni yumruklaması, 29 Nisan 2024 tarihinde Ankara Pursaklar’da bir lisede öğrencinin öğretmeni bıçaklaması, dün bir eğitim emekçisini hayattan koparan silahlı saldırı ne basit bir öfke krizi, ne failin öğrenci ya da veli oluşu, ne de öğrencinin uyruğu ile ilgilidir. Bizzat bakanın yaptığı açıklamalarda eğitim sisteminde yaşanan olumsuzlukların temel nedeni olarak öğretmenleri 
göstermesi, CİMER uygulamasının velilerin elinde bir sopaya dönüştürülmesi, MEB’in eğitimde 
yaşanan sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmenleri ve idarecileri veli/öğrenci karşısında tek 
muhatap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur.

Yıllardır yaptığımız tüm uyarılara rağmen alınmayan önlemler nedeniyle dün 40 yılını çocukların eğitimine adamış bir öğretmen arkadaşımızı, maalesef bakanlığın ideolojik örgütlenme alanına çevirdiği, yapboz tahtasına dönüştürdüğü eğitim politikalarının sonucu olarak kaybetmiş 
olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Okullarda yaşanan şiddetin ve eğitim emekçilerine yönelik saldırıların önlenebilmesi, öncelikle her fırsatta eğitim emekçilerini hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmesinden geçmektedir. Türkiye’nin her yerinde eğitim kurumlarında birbirine benzer şekillerde eğitim emekçilerini hedef alan şiddet olaylarının yaşanması, şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını, eğitim kurumlarında eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir. Okulda şiddet olaylarının son bulması için MEB’i acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz.

Eğitim emekçilerinin, başta MEB olmak üzere eğitim sendikalarının ve tüm toplum kesimlerinin desteğini hissetmeye ihtiyaçları vardır. Eğitim kurumlarının tümünde, şiddetle mücadele etmek için alınması gereken somut önlemleri, ne yapılacağını ve nasıl önleneceğini gösteren bir eylem planı olmalıdır. Eğitim emekçilerine yönelik şiddet konusunda Eğitim Sen olarak başta eğitim sendikaları olmak üzere, tüm demokratik kamuoyunu birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

- Bugün iş yerlerinde siyah kurdele/kokart takıp giderek tepkimizi dile getiren metnimizi okuduk,
- Genel başkanımız aracılığıyla diğer sendikaların başkanlarını arayarak ortaklaşma davetinde 
İstanbul’da düzenlenecek cenaze törenine MYK düzeyinde ve İstanbul şubelerimiz kitlesel katılım 
sağlayacaktır,

- Perşembe günü mecliste partiler ziyaret edilerek basın toplantısı yapılacaktır.

- Cuma günü 1 gün iş bırakarak, Ankara şubelerimizin de katılımıyla MEB önünde, diğer illerde de 
şubelerimizin belirleyeceği yerlerde olacağız.

Eğitim Sen olarak İbrahim OKTUGAN öğretmenimizin ailesi başta olmak üzere tüm meslektaşlarımıza ve eğitim camiasına başsağlığı diliyor, okullarda yaşanan şiddetin sona ermesini ve can güvenliğimizin sağlanmasını talep ediyoruz" dedi.

Whatsapp Image 2024 05 08 At 17.32.22 860X505Whatsapp Image 2024 05 08 At 17.32.22 (2) 860X505Whatsapp Image 2024 05 08 At 17.32.22 (1) 860X505Whatsapp Image 2024 05 08 At 17.32.21 860X505