Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 600'den fazla öğrenci Kürtçe dil dersi alıyor ancak ilçede sadece 3 Kürtçe öğretmeni bulunuyor.

İlgili makamlar Kürtçe seçmeli derslere dair istatistikleri bugüned kadar açıklamış değil.

Ancak Rûdaw'ın edindiği bilgilere göre sadece Yüksekova ilçesinde 600'den fazla öğrenci seçmeli dersler arasından Kürtçeyi tercih etmiş durumda.

Bu öğrenci sayısına rağmen ilçede sadece 3 Kürtçe öğretmeni bulunuyor.

Hakkari'de Geleneksel bahar şenliği düzenlendi Hakkari'de Geleneksel bahar şenliği düzenlendi

Yüksekova (Gever), Şemdinli (Şemzinan), Çukurca (Çelê), Derecik (Rûbarok) ve Hakkari merkezde seçmeli ders tercih süreci devam ediyor.

Bu yıl da; Kürtçenin tercih edilmesi için düzenlenen kampanya kentte sıcak karşılandı. Aileler Kürtçe dil dersleri için daha fazla öğretmen atanmasını istiyor.

Kürtçe dil dersini alan çocuklar da büyük bir neşe ile derler hakkında konuşuyor.

Yavuz isimli öğrenci, “Kürtçe dersi çok güzel. Çok şey öğreniyoruz ve bazen dersin son on dakikasında şarkı söylüyoruz. Kürtçe dersi çok güzel” dedi.

"Kürtçe dersini seviyoruz"

Argeş de “Kürtçe dersimiz çok iyi. Öğretmenimizin adı Rabia, çok farklı ve eğlenceli aktiviteler yapıyoruz ve Kürtçe dersini çok seviyoruz” dedi.

Sekvan isimli öğrenci ise; Kürtçe öğrenmek için sık sık video izlediklerini belirtti.

Yüksekova merkezde 600 civarında Kürtçe dersini seçen öğrenci bulunuyor. Öte yandan Şemdinli’de 11, Derecik'te 6 okulda Kürtçe eğitim veriliyor.

Yüksekova, Şemdinli ve Derecik’te Kürtçe dersi öğrencilerinin sayısı 3 bin 500 civarında. Bölge halkı Kürtçe eğitime büyük önem veriyor.

"Dil meşru hakkımızdır"

Öğretmen Rêber Karahan, "Türk çocukları nasıl kendi dilini öğreniyorsa, bizim de Kürtler olarak dilimize sahip çıkmamız ve onu konuşmamız gerekiyor. Bu konuyu konuşmamıza bile gerek yok, bu zaten meşru bir haktır” dedi.

Şahabettin Bozkurt isimli vatandaş da şöyle konuştu:

“Bizim dilimizi konuşma ve koruma hakkımız var, çocuklarımızın da dilimizi bilme ve koruma hakkı var. Önemli konuları siyasi polemiklerden uzak tutmayı bilmek gerekiyor. Türkçe eğitim veren okulların yanında Kürtçe eğitim veren okulların da olması ve her Kürt çocuğunun kendi dilinde eğitim görebilmesi gerekiyor.”

Yüksekova’da Kürt öğrenci sayısı fazla olmasına rağmen, edinilen bilgiye göre ilçede sadece 3 kadrolu Kürtçe öğretmeni bulunuyor.