Kent merkezine 30 kilometre mesafede bulunan Kırıkdağ Gümüşlü köyü sakinleri ceviz ağaçlarını sulamak için gittikleri ormanlık alanda yaralı dağ keçisini fark ettiler. Nesli tükenmekte olduğu için koruma altında bulunan dağ keçisini yakalayan köy gençleri bir iple keçiyi bağlayıp yetkililere haber verdi. 

Hakkari Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü Veteriner ekibi ihbar üzerine köye gitti. Burada yapılan ilk kontrolde dağ keçisinin silahla vurulduğu anlaşıldı. 

Köy sakinlerinden Celal Gümüşlü,” Köyde ceviz ağaçlarını sulamak üzere çıktıkları arazide yaralı dağ keçisini gördük. Bizden kaçamayacak derecede yorgun ve bitkindi. Fakat sonradan anladık ki dağ keçisinin yorgunluğu ayağındaki kırıktandı. Silahla yaralandığını gördük. Yakalayıp bir iple ağaca bağladık. Doğa koruma milli parklar müdürlüğüne haber verdik. Ekipler gelip yaralı keçiyi aldı. Tabi tedavi sürecini yakından takip edeceğiz. Kaçak avcılar ise denetlenmiyor. Bu katliama ilişkin tedbirler ve cezai işlem uygulanmalıdır” dedi. 

Yaralı dağ keçisinin Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri tarafından koruma altına alınarak tedavisine başlanacağı iyileştikten sonrada doğal ortamına bırakılacağı öğrenildi. 

Whatsapp Image 2024 04 27 At 17.09.27 860X505

Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın Davası Ertelendi Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın Davası Ertelendi

Whatsapp Image 2024 04 27 At 17.09.26 (1)