Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınıp yerine kayyım atanmasının ardından, kayyım olarak görevlendirilen Vali Ali Çelik'in ilan ettiği 10 günlük gösteri yasağına rağmen başlatılan nöbet eylemi devam ediyor.    

Whatsapp Image 2024 06 03 At 20.17.39 860X505

DEM Parti Hakkari İl Örgütü binasında gerçekleştirilen nöbete DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır, DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Rüştü Tiryaki, bölge milletvekilleri, belediye eş başkanları ve çok sayıda Hakkarili katıldı.

Burada toplanan kalabalık, belediye binası önünde gerçekleştirilmesi planlanan açıklama için yürüyüşe geçti.

Whatsapp Image 2024 06 03 At 20.17.38 860X505

Ancak parti binasının bulunduğu sokağın giriş ve çıkışı çevik kuvvet polisi tarafından kapatıldı. Barikatlarla engellenen yürüyüşe izin verilmesi için polis ekipleri ile müzakere yapılıyor.

Polis, Valiliğin almış olduğu 10 günlük eylem ve etkinlik yasağını gerekçe göstererek yürüyüşe izin vermedi. 

Parti heyeti polise anayasal suç işledini, protesto hakkının anayasal güvence altında olduğunu ve engellenemeyeceğini söyledi. Ancak polis, özellikle sosyal medya üzerinden yapılan çağrıların "suç teşkil ettiğini" ve yürüyüşe izin verilmeyeceğini söyledi. 

Hakkarili Fırat öğretmene duygu dolu veda Hakkarili Fırat öğretmene duygu dolu veda

'MÜCADELEMİZ SIDDIK BAŞKAN GÖREVİNE DÖNÜNCEYE KADAR SÜRECEK'

DEM Parti Hakkari İl Örgütü binasının bulunduğu sokakta abluka sürüyor. Polis amiri ve milletvekilleri arasındaki  üzakere iki saatten fazla sürdü. 

Whatsapp Image 2024 06 03 At 20.17.40 860X505

Bir süre sonra sokaktan yalnızca milletvekili, belediye eşbaşkanları, danışmanlar ve gazetecilerin çıkmasına izin verildi. Heyet Bulvar Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti.

DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Rüştü Tiryaki, heyet adına açıklamayı yürüyerek yaptı. Tiryaki, "Sıddık başkan görevinin başına dönünceye kadar, mücadelemiz devam edecektir" dedi.