Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınması ardından kayyım atamasına ilişkin kent merkezinde siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde eylem düzenleniyor.  Eyleme, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır, Emek ve Özgür İttifakı bileşenleri, CHP heyeti ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de katılıyor.  

HESOB Başkanı Tekin: Sınır kapılarında yoğunluğu azaltmak için tedbirler alınmalı HESOB Başkanı Tekin: Sınır kapılarında yoğunluğu azaltmak için tedbirler alınmalı

POLİS SALDIRDI

Kitle, yapılacak açıklamanın ardından kent merkezinden gasp edilen belediye binasına doğru yürüyüşe gerçekleştirecek. Yürüyüş sırasında sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Hırsız başkan istemiyoruz’’ ve “Bijî berxwedana Hekkarî” sloganları atıldı. Hatimoğulları ve beraberindekiler ardından oturma eyleminin yapıldığı Bulvar Caddesi’ne geldi. Polis burada gaz bombalarıyla yurttaşlara saldırdı. Gençler, bazı sokaklarda polis saldırısında taşlarla karşılık verdi. 

SIRTLARINI POLİSE DÖNDÜLER

Hatimoğulları, “İsrail’in Filistin'i işgal ettiği dönemde, Ebu Hanzala adlı çocuğu herkes tanır ve bilir. Hanzala onları protesto etmek için yüzünü güneşe dönmüştür. Biz de burada sırtımızı İsrail’in zulmüne ve buradaki temsilyetine karşı yüzümüzü güneşe çeviriyoruz” dedi. 

Çok sayıda baro başkanı da partililerin yanına geldi. Kitlenin bekleyişi devam ediyor. 

Kaynak: MA